New York: BM 8. Genel Sekreteri Moon Görev Yemini Etti

New York: BM 8. Genel Sekreteri Moon Görev Yemini Etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği'ne Atanan ve 1 Ocak'tan İtibaren Göreve Başlayacak Olan Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki Moon, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Yahudi Soykırımını Reddetmesi ve İsrail'in Haritadan Silinmesi Çağrısının "Kabul Edilemez" Olduğunu Söyledi.

New York: BM 8. Genel Sekreteri Moon Görev Yemini Etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği'ne atanan ve 1 Ocak'tan itibaren göreve başlayacak olan Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki Moon, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Yahudi soykırımını reddetmesi ve İsrail'in haritadan silinmesi çağrısının "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

BM'nin 8. Genel Sekreteri olacak Güney Kore Dışişleri Bakanı Moon, görev yemini ettikten sonra düzenlediği basın toplantısında, İran'da düzenlenen Yahudi Soykırımı Konferansı ve İranlı üst düzey yetkililerin soykırımı inkar etmesine atıfta bulunarak, "Soykırımın inkar edilmesi kabul edilemez" dedi. Yine İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın, 'İsrail haritadan silinmelidir' açıklamasına değinen Moon, "Bir ülkenin veya toplumun yok edilmesini istemek de kabul edilebilecek bir yaklaşım değil" diye konuştu.

Kaynak: İHA