New York Başkonsolosluğu, Halk Oyunları Ekibi Kuruyor

New York Başkonsolosluğu, Halk Oyunları Ekibi Kuruyor

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu, Folklor Ekibi Kurmak İçin Kolları Sıvadı. Henüz Resmi Olarak Duyurusu Yapılmayan Plana Göre Başkonsolosluk, Folklor Ekibinin Kurulabilmesi İçin Girişimlere Başladı. Amerika'da Yaşayan ve 15 Yaşın Üzerindeki Herkesin Katılabileceği Folklor Ekibinin İlk Ciddi Gösterisi de 29 Ekim'de Olacak.

New York Başkonsolosluğu, Halk Oyunları Ekibi Kuruyor

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu, folklor ekibi kurmak için kolları sıvadı. Henüz resmi olarak duyurusu yapılmayan plana göre Başkonsolosluk, folklor ekibinin kurulabilmesi için girişimlere başladı. Amerika'da yaşayan ve 15 yaşın üzerindeki herkesin katılabileceği folklor ekibinin ilk ciddi gösterisi de 29 Ekim'de olacak.

Türkiye'nin tanıtımına yönelik düzenlenen her etkinliğe artık Türkiye'den folklor ekibi getirilmeyecek. Gerek Türk Günü Yürüyüşü, gerekse diğer etkinlikler için Türkiye'den özel olarak getirtilen mehter, dans ya da folklor ekipleri her zaman eleştirisi konusu olmuş, kısıtlı kaynakların böyle harcanması tenkit edilmişti. Ayrıca Türkiye'den getirilmek istenilen ekiplerin yalnızca maddi değil ihtiyaç duyulduğu anda da bulunamaması yıllardır bir takım sıkıntıların yaşanmasına neden olmuştu.

Folklor ekibinin Başkonsolosluk himayesi altında kurulması bu sıkıntıları bir nebze de olsa giderecek. Yine folklor ekibinin Amerika'da yaşayan insanlarımızdan kurulacak olması, düzenlenecek etkinliklere Türk vatandaşların sahiplenmesini artıracak. Amerika'da yaşayan Türklerin gönüllü katılımı ile hayata geçirilecek olan folklor ekibine herkes katılabilecek.

Akademik eğitimi bulunan bir Türk eğitmen tarafından eğitilecek olan folklor ekibine ilginin yoğun olması durumunda bir kaç takım oluşturulacak. Her takıma Anadolu'dan ayrı yöre oyunları öğretilecek. Hiçbir ücret alınmayacak etkinliğe katılım için Haziran ayının ilk haftasına kadar müracaatların yapılması gerekiyor. Yine haziran ayının ikinci haftası itibariyle folklor ekibinin provalara başlaması planlanıyor. Türkevi'nde provalarını yapabilecek olan ekibin şimdilik hafta sonları toplanması düşünülüyor.

Kaynak: CHA