Nevşehir - Kozaklı Rehabilitasyon Merkezi Felçli Hastalar İçin Umut Oldu

Nevşehir - Kozaklı Rehabilitasyon Merkezi Felçli Hastalar İçin Umut Oldu

Nevşehir'in Kozaklı İlçesi'nde Açılan Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde Felçli Hastaların Etkin Tedavisinde Lokomot Cihazı Kullanılmaya Başlandı.

Nevşehir - Kozaklı Rehabilitasyon Merkezi Felçli Hastalar İçin Umut Oldu

NEVŞEHİR'in Kozaklı İlçesi'nde açılan Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde felçli hastaların etkin tedavisinde lokomot cihazı kullanılmaya başlandı. Düşme sonucu belden aşağısı felç olan Ayşe Kaya, 3 ay süre ile devam edecek tedavi sonucunda yürümeyi arzu ediyor.

Nevşehir Sağlık Müdürü Dr. Serkan İnceçayır İ.Şevki Atasagun Devlet Hastanesi'ne bağlı hizmete giren Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Mrkezi'nde hasta kabulunü başlanıldığını, ilk etapta tamamı fizik tedavi gerektiren 7 hastanın tedavilerinin modern cihaz ve aletlerin kullanıldığını söyledi.

5 YILDIZLI OTEL GÖRÜNÜMLÜ MERKEZ

120 yataklı hastanenin fiziki koşulları taşıdığı için 240 yatağa kadar yükseltilebileceğini kaydeden İnceçayır, Nevşehir'in yanı sıra çevre illerden de fizik tedavi gerektirebilecek SGK'lıların yanı sıra yeşil kartlı hastaların da tedavi edilebileceğini söyledi. İnceçayır, tek,çift ve aile tipi olarak dizayn edilen odaların tamamının klimalı,tuvalet banyo ve televizyon ile refakatçilerin yararlanabileceği 5 yıldızlı bir otel odasını anımsatacak özellikler taşıdığını vurguladı.

Hastanenin hizmet alımından sorumlu şirketin şube müdürü Kurtuluş Bozacı, 2 yıllığına Kozaklı Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin de hizmet alımından sorumlu olduklarını söyledi. Bozacı, 1 doktor, 3 fizyoterapist, 2 hidroterapisi, 2 fizik tedavi doktoru ve 2 yönetici olarak 10 kişi ile hizmet sağladıklarını ifade etti. Merkezden yararlanacak hastalar için 38 değişik türde cihaz ve aletle tedavi işlemlerinin yürütüleceğini anlatan Bozacı, bunlar içerisinde en önemli cihazın lokomot adı verilen boyun ve belden aşağı felçli hastaların 3 aylık tedavilerinin ardından bazı ihtiyaçlarını rahatlıkla görebilmesini sağlayacak cihaz olduğunu söyledi. Bozacı, bu cihazın devlet hastaneleri içinde ilk kez Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kullanılmaya başlanıldığını söyledi.

Bozacı, lokomot cihazından ilk olarak felçli Ayşe Kaya'nın yararlandığını belirterek,yakın bir zamanda bu hastanın bazı ihtiyaçlarını başkalarının yardımı olmaksızın karşılayabileceğini söyledi.