Nevşehir - CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi Bir Tek Adama Teslim Etmesinler - Haberler
Haberi Paylaş

Nevşehir - CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi Bir Tek Adama Teslim Etmesinler

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Nevşehir - CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi Bir Tek Adama Teslim Etmesinler

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi bir tek adama teslim etmesinlerCUMHURİYET Halk Partisi İl danışma kurulu toplantısında konuşan CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, referandum sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi bir tek adama teslim etmesinler

CUMHURİYET Halk Partisi İl danışma kurulu toplantısında konuşan CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, referandum sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nevşehir Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Çanakkale Milletvekili ve Anayasa komisyonu üyesi Muharrem Erkek'in yanı sıra CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, Referandum sürecinde Nevşehir'de önemli çalışmalar yapacaklarına dikkat çekerken, Partilileri Nevşehir'deki yapılacak bu çalışmalara destek olmaya çağırdı. CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Ak Partiye oy verenlerin Recep Tayyip Erdoğan'ı, MHP'ye oy verenlerin Devlet Bahçeli'yi sevebileceklerini ancak burada önemli olanın vatan sevgisi olduğunu dile getirdi. Atıcı, 'İl danışma kurulunu yapıyoruz, Nevşehir'de referandum sürecinde neler yapacağımızı konuşacağız. Üyelerimize şunları anlatacağı. Yaklaşık 100 yıl kadar önce 23 Nisan 1920'de saraydan alınıp halka verilen egemenlik, bu gün halktan alınıp yeniden saraya veriliyor. Bunun karşısında dimdik duracağız, bu işleri yaparken hayır derken, hiçbir parti ayrımı yapmazken herkesi kucaklayacağımızı anlatacağız. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak cumhuriyete sahip çıkan tek parti değiliz, Cumhuriyet hepimizin ortak değeridir. Cumhuriyetimize sadece Cumhuriyet Halk Partisi olarak değil bütün partilerin sahip çıkmasını anlatacağız. Diyeceğiz ki; Ak partiye oy veren insanlar Recep Tayyip Erdoğan'ı sevebilirler, ama ülkelerini daha çok sevsinler. Milliyetçi Hareket partisine oy veren insanlar Genel başkanlarını sevebilirler ama ülkelerini daha çok sevsinler ve ülkeyi tek bir adama teslim etmesinler. Biz bu işi partiler üstü bir yaklaşımla bütün partileri ve onlara oy verenleri kucaklayarak bir memleket meselesi, bir memleket sevdası ile yapacağız diyeceğiz. ö ifasinde bulundu.

CHP Milletvekili Şenol Sarıhan ise Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte Padişahlık sisteminin getirilmeye çalışıldığına dikkat çekerken, 'Bizim çocukluğumuzda anlatırlardı. Padişahlık sistemiyle ilgili hikayeler anlatılmakla bitmezdi. Bunların da getirmek istedikleri sistem resmen bu. Şimdi kendilerine Ankara'da kurdukları Saray'a bir padişah getirmek hevesindeler. Biz bunu kabul edecek miyiz, biz kendi irademizin temsilinden vazgaçecekmiyiz işte referandumda buna karar vereceğizö dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise gelişmemiş ülkelerde başkanlık sisteminin büyük bir çılgınlık olacağına işaret etti.

Erkek, 'Aslında şu anda Türkiye'nin yaptığı bir çılgınlık. Çünkü demokrasisi gelişmemiş ülkelerde başkanlık sistemi bir çılgınlıktır. Zaten demokratik başkanlık sistemiyle yönetilen ülke sayısı dünya da da çok az. Ama Parlamenter sistemle yönetilen ülkelere baktığımızda demokrasisi, kalkınması ve kişi başına düşen geliri gelişmiş ülkeleri görüyoruz. İngiltere, Almanya, Kanada ve Japonya'yı bu ülkeler arasında gösterebiliriz. Hepsi parlamenter sistemle yönetiliyor. Ancak kıta Avrupa'sında başkanlık sitemiyle yönetilen bir tek ülke bile yokö dedi.

Nevşehir - CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi Bir Tek Adama Teslim Etmesinler

Nevşehir - CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi Bir Tek Adama Teslim Etmesinler

Nevşehir - CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi Bir Tek Adama Teslim Etmesinler

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Nevşehir - CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı : Ülkeyi Bir Tek Adama Teslim Etmesinler - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.09.2021 18:39:08. #1.12#