Nevruz göstericileri adliyeye sevk edildi

Nevruz göstericileri adliyeye sevk edildi

Valilik tarafından izin verilmemesine rağmen Gündoğdu Meydanı'na yürüyerek Nevruz kutlaması yapmak isteyen, polisin izin vermemesi üzerine işyerlerine, otobüslere ve polislere taş atarak kaçan gruptan gözaltına alınan 44 kişinin sorguları tamamlandı.

Nevruz göstericileri adliyeye sevk edildi

Valilik tarafından izin verilmemesine rağmen Gündoğdu Meydanı'na yürüyerek Nevruz kutlaması yapmak isteyen, polisin izin vermemesi üzerine işyerlerine, otobüslere ve polislere taş atarak kaçan gruptan gözaltına alınan 44 kişinin sorguları tamamlandı. Yaşları küçük olduğu için Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından önceki gün İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen 7 göstericiden 5'i tutuklandı. Gözaltındaki 37 zanlı ise adliyeye sevk edildi.

İzmir Valiliği tarafından Gündoğdu Meydanı'nda Nevruz kutlaması yapılmasına izin verilmemesi rağmen DTP İl Başkanlığı'nın önünde, geçtiğimiz Pazar günü toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, terör örgütü PKK ve elebaşısı Abdullah Öcalan lehine slogan atıp polisi taşladı. Grup, dağılım sırasında işyerlerine ve belediye otobüslerine de zarar verdi. Biber gazıyla müdahalede bulunan polislere de taş atan gruplar, sokak aralarında izlerini kaybettirmeye çalıştı. Kısa süreli gerginliğin yaşandığı olayla ilgili soruşturma başlatan polis. 44 kişiyi gözaltına aldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan 44 kişiden 37'si "İzinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak, polise mukavemet, kamu malına zarar vermek, terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından adliyeye sevk edildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından işlemleri yapılan zanlılardan 7'sinin yaşları küçük olduğu için Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edildiği, bu zanlılardan adliyeye sevk edilen 5'nin tutuklandığı belirtildi. Gözaltına alınan 44 kişiden 11'inin, başka illerden İzmir'e geldiği belirlendi. Bu kişilerin, Nevruz'da olay çıkarmak için DTP tarafından özellikle İzmir'e getirildiği öne sürüldü.

Kaynak: CHA