Netanyahu, AB'den Destek Göremeyince, Görüşmesini İptal Ederek Ülkesine Döndü

Netanyahu, AB'den Destek Göremeyince, Görüşmesini İptal Ederek Ülkesine Döndü

AB Komisyonu Başkanı Juncker ile görüşmek için Brüksel'e giden İsrail Başbakanı Netanyahu, AB'den beklediği desteği göremeyince, görüşmesini iptal ederek Brüksel'den ayrıldı.

ABD'nin Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından atağa geçen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, AB'den hayal kırıklığıyla döndü.

UMDUĞUNU BULAMAYINCA GÖRÜŞMEYİ İPTAL EDEREK DÖNDÜ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB dışişleri bakanlarıyla görüşmek için Brüksel'e giden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, AB'den beklediği destek ve muameleyi göremeyince Juncker'le görüşmesini iptal ederek Brüksel'den ayrıldı.

22 YIL SONRA BAŞBAKAN DÜZEYİNDEKİ ZİYARETTE PROTOKOL ÇİĞNENDİ

İsrail'den AB'ye 22 yıldan sonra ilk defa başbakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmesine rağmen protokolün çiğnenerek Netanyahu'nun AB'nin dışişleri bakanı düzeyindeki Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından karşılanması dikkati çekti.

AB ÜLKELERİNİN DE KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMASINI İSTEDİ

Mogherini ve AB üyesi ülkeleri dışişleri bakanlarıyla çalışma kahvaltısına katılmadan önce basına açıklamalarda bulunan Netanyahu, tüm Avrupa ülkelerinin ABD Başkanı Donald Trump'ın kararına uyarak büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacağını ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını düşündüğünü dile getirmişti.

AB'DEN BEKLEDİĞİ DESTEĞİ BULAMADI

Ancak Netanyahu'nun dışişleri bakanlarıyla görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Mogherini, "Netanyahu bu beklentilerini başka ülkeler için koruyabilir. AB bu yönde adım atmayacaktır." ifadesini kullandı.

AB, KUDÜS'TE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM İSTİYOR

Mogherini, 28 AB üyesinin dışişleri bakanının Başbakan Netanyahu'ya "açık bir mesaj" aktardığını belirterek, "Dışişleri bakanları Netanyahu'ya AB'de Kudüs'ün iki devletin de başkenti olmasını sağlayacak, iki devletli çözüm konusunda tam bir birlik olduğunu bizzat göstermiş oldu." diye konuştu.

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI ABD'NİN KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, toplantı sırasında AB dışişleri bakanları, ABD'nin Kudüs'ü başkent ilan eden kararına sert tepki göstererek, büyükelçiliklerin Kudüs'e taşınmayacağını teyit etti.

GÖRÜŞMESİNİ İPTAL EDEREK ÜLKESİNE DÖNDÜ

AB dışişleri bakanlarından beklediği desteği göremeyen Netanyahu, Juncker'le görüşmesini iptal ederek Brüksel'den ayrıldı.

Görüşmenin iptal nedeni ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı ancak AB yetkilileri, İsrail heyetinin olumsuz hava koşullarını gerekçe gösterdiğini belirtti.

GERÇEK NEDEN; SOĞUK KARŞILAMA VE ELEŞTİRİLER

AB kaynakları, dışişleri bakanları toplantısındaki eleştiriler ve gördüğü soğuk karşılama nedeni ile Netanyahu'nun Juncker ile görüşmeden, ülkeden ayrılmaya karar verdiğini ileri sürüyor.