Nepal, 7.3 Büyüklüğünde Depremle Bir Kez Daha Sallandı

Nepal, 7.3 Büyüklüğünde Depremle Bir Kez Daha Sallandı

7,8'lik depremle 8 binden fazla insanın öldüğü Nepal'de 7,3 büyüklüğünde şiddetli bir sarsıntı daha meydana geldi. İlk belirlemelere göre 36 kişi öldü, 900'den fazla yaralı var.

Geçen ay binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremdeki acılarını yeni yeni saran Nepal, bugün ikinci bir depremle sarsıldı. 7.3 büyüklüğündeki depremde, önceki depremde hasar gören birçok binanın tamamen yıkıldığı, şu ana kadar 36 kişinin hayatını kaybettiği, 981 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

BİRÇOK KİŞİ YIKILAN BİNALARIN ALTINDA KALDI

Bugün TSİ 10.05'te, 7.3 büyüklüğünde başkent Katmandu'nun 76 kilometre doğusunda meydana gelen deprem sonucu birçok kişinin yıkılan binaların altında kaldığı bildirildi.

Özellikle hasar gören binalarda yaşamaya devam eden veya eşyalarını çıkarmaya çalışan vatandaşların meydana gelen depremde enkaz altında kaldığı aktarıldı.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI VAR

Nepal'de arama kurtarma çalışmaları devam ederken, İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ana kadar ölü sayısının 36'yı bulduğu, 981 kişinin ise yaralandığı kaydedildi.

ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Öte yandan, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Nepal'de ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Sürekli deprem korkusu yaşayan ülkede, insanların panik içinde olduğu ve evlerine giremediği, açık alanlarda beklediği ifade ediliyor.

AFAD'DAN İLK AÇIKLAMA

Öte yandan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan basın açıklamasında, ülkede faaliyet gösteren Kızılay ve İHH ekiplerinin iyi durumda olduğu bildirildi.

BM: DAHA KÖTÜ ŞEYLERİN YAŞANMASINDAN KORKUYORUZ

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Nepal'de sabah meydana gelen deprem hakkında, "Büyük bir deprem ve bu depremi yarım saat içinde 5.6 ve 6.2 büyüklüğünde iki deprem daha izledi. Bu, gerçekten şiddetli bir deprem ve yüksek nüfusa sahip bir bölgede oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse geçen ay yaşanan depreme kıyasla daha kötü şeylerin yaşanmasından korkuyoruz." ifadelerini kullandı.

7,8'LİK DEPREMDE 8 BİN KİŞİ CAN VERMİŞTİ

Nepal'de 25 Nisan'da yaşanan 7,8 büyüklüğündeki depremde en az 8 bin kişi hayatını kaybetmişti. Bu deprem, ülkede 1934 yılında 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 8,1 büyüklüğündeki depremin ardından kaydedilen en şiddetli sarsıntıydı.

Depremden sonraki beş gün içinde bölgede büyüklüğü 3,2 ila 6,9 arasında değişen 70'ten fazla artçı sarsıntı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre yaklaşık 600 bin ev tamamen yıkıldı. Ülke çapında depremden etkilenenlerin sayısı ise 1 milyon 91 bin 19 kişi olarak açıklandı.

Kaynak: Haberler.Com