Nehrül Barid'e Dönüş Başladı

Nehrül Barid'e Dönüş Başladı

Lübnan'ın Kuzeyindeki Nehrül Barid Mülteci Kampı'nda Fethül İslam İsimli Radikal Örgüte Karşı 4 Ayı Aşkın Bir Süre Boyunca Savaş Veren ve Geçtiğimiz Eylül Ayı Başlarında Örgütün Kökünü Kazıdığını Duyurarak Zaferini İlan Eden Lübnan Ordusu, Kampın Patlayıcı Maddelerden Arındırılmasının Ardından Bugün 100 Ailenin Evlerine Dönüşüne İzin Verdi.

Nehrül Barid'e Dönüş Başladı

Lübnan'ın kuzeyindeki Nehrül Barid Mülteci Kampı'nda Fethül İslam isimli radikal örgüte karşı 4 ayı aşkın bir süre boyunca savaş veren ve geçtiğimiz Eylül ayı başlarında örgütün kökünü kazıdığını duyurarak zaferini ilan eden Lübnan Ordusu, kampın patlayıcı maddelerden arındırılmasının ardından bugün 100 ailenin evlerine dönüşüne izin verdi.

Orduyla Fethül İslam militanları arasında geçtiğimiz Mayıs ayında patlak veren çatışmaların şiddetini arttırmasıyla birlikte, Beddavi başta olmak üzere Lübnan'daki diğer Filistin kamplarına geçici olarak yerleştirilen binlerce Filistinli mülteci, Nehrül Barid'deki evlerine geri dönmeleri yönünde alınan kararı memnuniyetle karşıladı. Beddavi'den bugün otobüslerle Nehrül Barid'e nakledilen mülteciler, kamp girişinde askerlerce tepeden tırnağa arandı. Filistinli mültecilere yardım etmek ve barınak

sağlamakla görevli Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Dairesi'nden yapılan açıklamada, her gün 100 kadar Filistinli ailenin kampa dönmesine izin verileceği bildirildi. BM Mülteci Dairesi yetkilileri, aylarca devam eden çatışmaların harabeye çevirdiği kamptaki evlerine dönmeye başlayan Filistinli sığınmacılara çeşitli barınma malzemelerinin ve mutfak gereçlerinin yanı sıra ekmek, su, hurma ve konservelerden oluşan gıda paketleri dağıttı.

Nehrül Barid'e yeniden dönmekten duyduğu memnuniyeti dilen getiren Ebu Ömer isimli Filistinli, "Günün birinde asıl vatanımıza, Filistin'e dönebilmeyi ümit ediyorum" diye konuştu. Ebu Abdullah isimli diğer bir mülteci ise, Nehrül Barid'in Fethül İslam militanlarından temizlenmesinden sonra bugün yeniden kampa dönüyor olmalarını, Filistinli grupların ortaklaşa çalışmalarının bir meyvesi olarak değerlendirirken, yerle bir olan kampın yeniden inşa edilip göç etmek durumunda kalan tüm mültecilerin en kısa

zamanda evlerine geri dönmelerine imkan tanınmasını istedi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)