Neçirvan Barzani: Türk Heyetiyle Görüşme 10 Toplantıya Bedeldi (2)

Neçirvan Barzani: Türk Heyetiyle Görüşme 10 Toplantıya Bedeldi (2)

Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani Başkanlığındaki Heyet, Başkent Bağdat'taki Temaslarını Tamamlayarak Erbil'e Döndü.

Neçirvan Barzani: Türk Heyetiyle Görüşme 10 Toplantıya Bedeldi (2)

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığındaki heyet, başkent Bağdat'taki temaslarını tamamlayarak Erbil'e döndü.

Kürt heyeti, Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin ofisinde Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik'le bir araya gelmişti. Erbil'deki başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin olumlu geçtiği belirtilerek, "10 toplantı kapsamındaki görüşmenin devamı Türkiye'de yapılacak" denildi. Açıklamada, heyetler arasındaki görüşmede Türk tarafının kaygılarını aktardığı; güvenlik, ticaret ve sosyal konularla ilgili meselelerin ele alındığı bildirildi. Terör örgütü PKK kastedilerek, 'taraflar arasında ilişkilere zarar veren konular tartışıldı' denildi. Görülmede, sorunların çözümü için bir mekanizma kurulması konusunda mutabakat sağlandı. Açıklamada, Bağdat'taki görüşmelerin kapsamlı toplantıların ilk adımı olma özelliği taşıdığının altı çizildi.

TALABANİ TARAFLARI BULUŞTURMAKTAN MEMNUN

Aynı zamanda Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri olan Cumhurbaşkanı Celal Talabani Türk ve Kürt heyetlerin bir araya gelmesinden memnuniyet duyduğunu vurguladı. Talabani, Ankara ile Bağdat'ın ilişkilerini geliştirmesinin önemine dikkat çekerek, Türkiye ile bölgesel Kürt yönetimi arasındaki ilişkilerin de aynı şekilde önemli olduğunu vurguladı.

MALİKİ, TÜRK ŞİRKETLERİNİ IRAK'IN KUZEYİNDE YATIRIM YAPMAYA ÇAĞIRDI

Türk heyeti Neçirvan Barzani ile görüşmesinden önce ise Irak Başbakanı Nuri el Maliki tarafından kabul edildi. Maliki, görüşmede Irak'ta güvenliğin sağlanmasına yönelik başarılarını anlattı ve Türk şirketlerini özellikle ülkenin kuzeyinde sanayi, ticaret, eğitim ve diğer alanlarda yatırıma davet etti.