Necef: Şii Lider Sadr, ABD Askerlerine Karşı Kılıç Kuşandı

Necef: Şii Lider Sadr, ABD Askerlerine Karşı Kılıç Kuşandı

Irak'ta, Şii Radikal Lider Mukteda El Sadr, 'İşgalci' Diye Nitelendirdiği ABD Askerine Karşı Kefenini Sırtına Geçirdiğini ve Savaşmak İçin Kılıcını Kuşandığını Söyledi. Halk Arasında Fitne Çıkarmakla Suçladığı Amerikan Askerlerinin, Etnik Grupları Birbirine Düşürmeye Çalıştığını Söyleyen Şii Lider, "O Fitnecilerin Başlarına Bela Olacağız" Dedi.

Necef: Şii Lider Sadr, ABD Askerlerine Karşı Kılıç Kuşandı

Irak'ta, Şii radikal lider Mukteda El Sadr, 'işgalci' diye nitelendirdiği ABD askerine karşı kefenini sırtına geçirdiğini ve savaşmak için kılıcını kuşandığını söyledi. Halk arasında fitne çıkarmakla suçladığı Amerikan askerlerinin, etnik grupları birbirine düşürmeye çalıştığını söyleyen Şii lider, "O fitnecilerin başlarına bela olacağız" dedi.

Bugün ülkenin güneyindeki Necef'te yaptığı açıklamada, Irak'taki ABD Ordusu'nu fitne çıkarmakla suçlayan Irak'ın önde gelen din adamlarından Sadr, ABD askerlerine karşı kefenini sırtına geçirdiğini ve onlara karşı savaşmak için kılıcını kuşandığını söyledi. Yabancı askerleri işgalci diye nitelendiren radikal lider, ABD askerlerine karşı savaşmak için elinden gelen gayreti göstereceğini vurgulayarak, "Bizi birbirimize düşürmesinler, aksi halde onların başlarına bela oluruz" tehdidinde bulundu. ABD askerlerinin ülkeyi bir an önce terk etmesi gerektiğini söyleyen Sadr, Irak halkı için canını feda edebileceğini, bunun için de kefeninin her zaman sırtında olduğu ifade etti. ABD askerlerinin Felluce, Musul, Kerbela, Samarra ve Ebu Garib'de yaptıklarını unutmadıklarını kaydeden Şii lider, Iraklı siyasilerin de kendi çıkarları dışında Irak halkına yararı olmadığını söyledi. Sadr ayrıca, Amerikan Ordusu'nun, kendine bağlı olan Mehdi Ordusu'nu Irak halkının zararına olacak büyük bir savaşın içine çekmeye çalıştığını ileri sürerek, "ABD, Irak halkının kaybeden taraf olacağı bir iç savaş çıkarmaya çalışıyor. Halk uyanmalı, bu tehlikeli bir oyundur. Bunu yapan işgalciler, başlarına büyük bir bela alır. Biz göründüğümüz gibi hafife alınacak bir unsur değiliz. Amerika ve onun hizmetçileri kendi başlarına bela olacağımızı bilmeliler" diyerek meydan okudu. Mehdi Ordusu'nun, Irak güvenlik güçlerinin anayasaya uygun olan faaliyetlerini her zaman takdir ettiğini anlatan Sadr, "Ancak aynı unsurların, Irak halkının isteklerini görmezden gelerek, işgalcilerin taleplerini uygulayan bir güç haline dönüşmesi, bizi onlara karşı durmaya ve halkın hakkını savunmaya itiyor. Biz her zaman Irak halkının huzuru için varız" diyerek sözlerini noktaladı.

Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun 2 gün içinde ülkenin bazı bölgelerindeki yöneticileri, Amerikan askerlerince gözaltına alınmış, ancak gözaltına alınma nedenleri henüz açıklanmamıştı.

Kaynak: İHA