Av Tüfeği Cinayetine Ömür Boyu Hapis İstemi

Av Tüfeği Cinayetine Ömür Boyu Hapis İstemi

Adana'da, Harun Yalnızcagil'i av tüfeğiyle öldürmekten tutuklanan Ali Samancılar, kasten öldürme suçundan ömür boyu hapis cezasıyla yargılanıyor.

Av Tüfeği Cinayetine Ömür Boyu Hapis İstemi

Adana'da, 33 yaşındaki Harun Yalnızcagil'i 'ne bakıyorsun' diyerek av tüfeğiyle öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 35 yaşındaki Ali Samancılar hakkında, 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Olay, merkez Çukurova İlçesi'ne bağlı Belediyeevleri Mahallesi'nde, 14 Haziran 2013'te meydana geldi. İddiaya göre, Ali Samancılar, otomobiliyle evine giderken bir büfenin önünde içki içen 19 yaşındaki Fatih Sarimsakçi'ye 'ne bakıyorsun' dedi. Yanındaki Harun Yalnızcagil'in "Kardeş sana bakmadı, yanlış anlamışsın" demesiyle tartışma çıktı. Tartışmanın ardından Samancılar, evine gidip ruhsatı eşinin üzerine olan pampalı av tüfeğini alarak geri döndü. Sonra da "Bana bakamazsınız" diyerek 2 kişiye ateş etti. Saldırıda göğsünden yaralanan Yalnızgil öldü, Sarimsakçi ise yara almadan kurtuldu. Olaydan bir hafta sonra, polisi arayan Ali Samancılar, Adliye Sarayı önündeki çay ocağında oturduğunu ve teslim olmak istediğini söyledi. Gözaltına alınan Ali Samancılar, ifadesinin ardından adliyeye götürülürken "Polisten kaçmak bize yakışmaz, ailemle helalleşmek için bekliyordum" diye konuştu.

Samancılar, tutuklandığı 8'inci Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki ifadesinde ise "Ben havaya doğru ateş etmek için tüfeği otomobilin camından dışarı çıkardım. Bu esnada Harun Yalnızcagil de belindeki tabancayı çıkarmaya çalıştı. Sol eliyle de tüfeğin namlusunu tuttu. Tüfeği elimden almak için sallayınca, tüfek de kazara ateş aldı. Harun da yaralandı. Ben de hemen olay yerinden kaçtım. Göl kenarında saklandım. Şoka girdim. Sonra kendim teslim oldum" dedi.

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianame hazırladı. 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, Ali Samancılar hakkında 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu, 'basit yaralama' suçun dan da 1.5 yıla kadar hapis cezası istendi. Sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. - Adana