Nazlı Ilıcak: "Ergenekon Sorgulamasının Ziverbey Benzetmesi Yanlış"

Nazlı Ilıcak: "Ergenekon Sorgulamasının Ziverbey Benzetmesi Yanlış"

Muğla'nın Bodrum İlçesinde, Tatil Yapan Gazeteci Yazar Nazlı Ilıcak Burada Gazetecilere Yaptığı Açıklamada, Ergenekon Soruşturmasına Ziverbey Köşkündeki Gibi Benzetme Yapılmasının Yanlış Olduğunu Söyledi.

Nazlı Ilıcak:

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, tatil yapan Gazeteci Yazar Nazlı Ilıcak burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Ergenekon soruşturmasına Ziverbey Köşkündeki gibi benzetme yapılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Nazlı Ilıcak, "Ziverbey köşkünde ki sorgulama yasal bir sorgulama değildi zaten bir muhtıra verilmişti. Bu muhtıra kapsamında askeri rejim başlamıştı. Orada işkenceye tabiî ki maruz bırakıldılar sorgulanan isimler. Gelelim bugüne her şey normal süreci içinde işliyor. Netice itibariyle yasal bir mahkemeye davet ediliyor sorunlu görülen kişiler ve sorguya çekiliyor ve tabiî ki sıranın gelmesini bekleyecekler, saatlerce de bekleyebilirler. Çünkü biz kendimizde bir mahkemeye gittiğimizde icap ederse sıraya giriyoruz, dişçi randevusu gibi zamanında sizi hemen içeriye almıyorlar, saatlerce beklediğiniz de oluyor. Sıradan bir mahkemede bile bu derinliği olan çok tafsilatı olan birçok konuları olan bir sorgulama olduğuna göre bunu yasal bir sorgulama içinde görüyorum. Kimseye zorla baskı yapmak sindirmek mağdur duruma düşürmek için yöntem belirlendiğini katiyen düşünmüyorum." dedi.

Ergenekon soruşturmasını, bazı basın mensuplarının Ziverbey Köşkündeki gibi değerlendirmesi konusunda Ilıcak, "Ziverbey'le hiçbir alakası yok, acaba Ergenekon'u karalamak Ergenekon'u bir olağanüstü rejimin ürünü olarak göstermek için mi bugünkü yargı organının faaliyetini sanki askeri dönemde olan olupbittilere dayanan bir mahkeme gibimi göstermek istiyorlar. Ben şahsen bu kanaatteyim. Ziverbey manşetini atanlar mutlaka günümüzdeki işleyen yargı sürecini karalamak, üzerine şaibe ye ve şüpheye düşürmek için böyle bir manşet atıyor."dedi.

Kaynak: CHA