Nazan Öncel'in Üniversitesi İçin Suç Duyrusu

Nazan Öncel'in Üniversitesi İçin Suç Duyrusu

Geçen Haftalarda Nazan Öncel'in Kaydını Yaptırmasının Ardından Gündeme Gelen Newport International University'e İlişkin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nce Suç Duyurusunda Bulunuldu.

Nazan Öncel'in Üniversitesi İçin Suç Duyrusu

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), pop müzik şarkıcısı Nazan Öncel'in davranış bilimleri alanında kayıt yaptırdığı Newport International University'in faaliyetlerine son verilmemesi nedeniyle hem üniversite yetkilileri, hem Milli Eğitim Bakanı hem de İstanbul Valisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

TMMOB, Türkiye'de yüz yüze ya da uzaktan eğitimi sonunda Amerika'dan diploma verdiğini duyuran Newport International University adlı kuruluşun faaliyetlerine ilişkin yaptığı suç duyurusu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildi.

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) tanınmayan kuruluşun, ABD'de dahi akredite olmadığı ifade edilen suç duyurusunda, Newport International University'nin Türkiye'de mühendislik unvanı da verdiğine dikkat çekildi. Bunun 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Yasası'na, 2547 sayılı YÖK Yasası'na ve İdari Yargılama Usulü Yasası'nın (İYUY) 28. maddesine aykırı olduğu, yasal düzenlemelere muhalefet anlamına geldiği kaydedilen dilekçede, yargı kararlarına ve yasalara karşın, yetkili idareler olan Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği'nin anılan kuruluşun faaliyetine son vermeyerek görevlerini yapmadıkları, bu nedenle; üniversite yetkililerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği hakkında da şikayette bulunmanın zorunlu hale geldiği bildirildi.

MEB GÖREVİNİ YAPMIYOR

Hakkında şikayette bulunulan kuruluşun, özel kurs adı altında eğitimde bulunabilmesinin bile Milli Eğitim Bakanlığı'nın iznine tabi olduğu ifade edilen dilekçede, "İzinsiz eğitim faaliyetinde bulunan bu kuruluşu kapatma yetkisi MEB'dedir. MEB ve İstanbul Valiliği görevlerini yerine getirmediklerinden dolayı suçun devamlı işlenmesine neden olmuşlardır" denildi.

TMMOB, http://www.newportuni.com adlı internet adresinde yüz yüze ya da uzaktan üniversite eğitimi sonunda Amerika'da diploma verdiğini duyuran Newport International University ile ilgili olarak daha önce YÖK ve Reklam Üst Kurulu'na şikayette bulunmuştu.

NAZAN ÖNCEL'İN ÜNİVERSİTESİ

Newport Türkiye'de lisans, yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere hem örgün hem de uzaktan eğitim yöntemiyle diploma veriyor. Diplomanın Amerika'dan verildiğini duyuran üniversiteye, 1999 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye'de 1500 dolayında mezun verdi. Halen 3 bin dolayında öğrencisi olduğu bildirilen üniversitenin öğrencileri arasında geçen haftalarda kayıt yaptırmış olan ünlü pop müzik şarkıcısı Nazan Öncel de bulunuyor. Davranış Bilimleri bölümüne kaydını yaptıran Öncel, kendi internet sitesinde şu görüşleri ifade etmişti:

ABD'DE YÖK YOK, BENİM DE PROBLEMİM YOK

"1999-2001 yılları arasında liseyi dışardan bitirdikten sonra üniversite sınavlarına girmiş ve aynı yıl Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin İşletme Fakültesi öğrencisi olarak okumaya hak kazanmıştım ve yine 2001'de kaydımı yaptırmıştım. İşletme okumayı istemediğimden bu öğretim yılı başında kaydımı oradan aldırıp hali hazırda dünyada 29 şubesi olan Newport Üniversitesi'ne geçiş yaptım. Davranış Bilimleri öğrenci olarak öğrenimimi sürdürmekteyim. Nazan Öncel Newport'un ABD öğrencisidir. Amerika'da YÖK diye bir şey olmadığına göre dolayısıyla bir problemim yoktur. Bilindiği gibi Amerika'daki üniversitelerden alınan diplomalar dünyanın her yerinde geçerlidir."

AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe'nin de üniversitede yüksek lisans öğrencisi olarak kaydı bulunduğu bildirildi.(ANKA)