Nato Haberleri

Nato haber, Nato son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nato 30.6.2020
Çavuşoğlu: Macron, Türkiye'ye saldırmanın iç siyasette kendisine faydası olmadığını gördü
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "NATO, Rusya'yı tehdit görüyor; ama NATO müttefiki Fransa, Rusya'nın Libya'da mevcudiyetini artırmak için çaba sarf ediyor.
Nato 30.6.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Macar mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuştu: (1)
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO'nun Rusya'yı tehdit olarak gördüğüne dikkati çekerek, NATO müttefiki Fransa'nın ise Rusya'nın Libya'daki mevcudiyetini arttırmak için çaba sarf ettiğini söyledi.
Nato 30.6.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "NATO, Rusya'yı tehdit görüyor ama NATO müttefiki Fransa Rusya'nın...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "NATO, Rusya'yı tehdit görüyor ama NATO müttefiki Fransa Rusya'nın Libya'da mevcudiyetini artırmak için çaba sarf ediyor"
Nato 30.6.2020
Macron'un Libya hezimeti ve Türkiye tepkisinin jeopolitik arka planı
Buradaki "akıl tutulması" vurgusu, öyle anlaşılıyor ki, gelişigüzel kullanılmış bir ifade değil. Zira Macron'un söz konusu ortak basın toplantısında sözü NATO'ya getirmesi ve "Türk-Fransız deniz kuvvetleri arasında gerçekleşen hadise, NATO'nun 'beyin ölümünün' kanıtıdır" şeklinde bir ifade kullanması, akıllara Suriye merkezli bir önceki krizi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği cevabı getiriyor.
Nato 29.6.2020
Milli Savunma Bakanı Akar, Pençe-Kaplan Operasyonu'nun bilançosunu açıkladı Açıklaması
Ordu komutanları, Muharip Hava Kuvveti Komutanı ve Donanma Komutanı'nın yanı sıra Afganistan'daki Türk Görev Kuvveti Komutanı, NATO Karargahı'ndaki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, KKTC'deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı'nın da katıldığı toplantıda Bakan Akar, gelişmeler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.
Nato 29.6.2020
Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Türkiye'nin komşularıyla dostane ilişki geliştirme arzusunun, onun milli menfaatlerinden ve stratejik çıkarlarından vazgeçeceği manasına gelmeyeceğini aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti: "Aynı şekilde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Antalya Körfezi'ne hapsedilmeyi kabul etmesi mümkün değildir. Bu minvalde, Doğu Akdeniz'de, Türkiye'yi dışlayan herhangi bir enerji ve güvenlik denkleminin kalıcı olması mümkün değildir. Böylesi bir politika hakkaniyetli olmadığı gibi stratejik olarak da uygulanabilir veya sürdürülebilir değildir. Bütün aktörlerin şunu anlaması gerekir, yaptırımlarla, oldubittilerle, tehditlerle veya tarafgir siyasetlerle Türkiye'yi Doğu Akdeniz'deki milli çıkarlarından vazgeçirmeleri mümkün değildir. Bu noktada, darbeci Sisi yönetiminin Libya'yı askeri işgalle tehdit etmesiyle Macron'un Türkiye'ye karşı NATO ve AB'yi sahaya sürme tehditi sadece talihsiz açıklamalar olmakla kalmıyor aynı zamanda her iki aktörün yaşadığı stratejik körlüğü de net bir şekilde ortaya koyuyor.
Nato 29.6.2020
Fransa'daki seçimlerde Türkiye karşıtı aday hezimete uğradı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, geçen yılki NATO toplantısında 1915 olaylarıyla ilgili sözleri üzerine sert tepki gösterdiği Fransız parlamenter Sonia Krimi, aday olduğu şehirde oyların ancak yüzde 8'ini alabildi.
Nato 29.6.2020
Fransa'daki seçimlerde Türkiye karşıtı aday hezimete uğradı
Antalya'da geçen yıl yapılan NATO Parlamenter Asamblesi çerçevesindeki bir toplantıda 1915 olayları hakkındaki sözleri nedeniyle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da sert tepki gösterdiği Fransız parlamenter, aday olduğu Cherbourg-en-Cotentin'de yenilgiye uğradı.
Nato 27.6.2020
ABD'nin Afganistan'daki asker sayısını 4 bin 500'e düşüreceği iddiası
Haberde, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in geçen hafta bu konuyu NATO müttefikleri ile de görüştüğü aktarılırken, askerlerin tam olarak hangi tarihe kadar çekileceğine ilişkin ise net bir tarih paylaşılmadı.
Nato 26.6.2020
Bakan Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.
Nato 26.6.2020
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi...
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Nato 26.6.2020
Milli Savunma Bakanı Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Nato 25.6.2020
ABD ve AB, "Çin'e karşı ortak bir masa" kuruyor
ABD olarak Çin ile her zaman iyi ilişkiler kurmak istediklerini ancak Çin'in aynı çabayı sarf etmediğini savunan Pompeo, "Çin Komünist Partisi'nin bizlerin NATO kapsamında birbirimizden görmeyi istediğimiz değerlere dikkat ettiğine inanmıyorum.
Nato 25.6.2020
Milli Savunma Bakanı Akar'dan gündeme ilişkin değerlendirme Açıklaması
Libya halkına karşı her türlü insanlık suçunu işleyen darbeci Halife Hafter'i destekleyen bir kısım devletlerin suskunluğuna dikkati çeken Akar, şöyle devam etti: "Maalesef bazı devletler, hükümetler kendi şahsi ihtiraslarını gerçekleştiremeyeceklerini anlayınca başları döndü, sarhoş oldular ve son derece tutarsız birtakım iddialar, eylemler peşindeler ki bunlar hiçbir şekilde çıkar yol değil. Yalan yanlış birtakım iddiaları ortaya atıyorlar. Geçtiğimiz günlerde gemi meselesi oldu. Bu konuda bütün bilgileri, kayıtları NATO'nun ilgili sivil ve askeri makamlarına verdik, onlar bu konuyu inceliyorlar.
Nato 25.6.2020
3 bakandan ASPİLSAN ziyareti (3)
'TSK'NIN HEDEFİNDE KÜRT KARDEŞLERİMİZ YOKTUR' Türk-Kürtlerin et ve tırnak gibi olduğunu ifade eden Akar, "Burada en ince olaylardan biri Mehmetçiğin yaptığı tüm operasyonları bazı mihraklar 'Türkler Kürtlere saldırıyor' gibi lanse ediyor. Bu kesinlikle yanlış. Bu tamamen bir algı operasyonudur. Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedefinde hiçbir zaman Kürt kardeşlerimiz yoktur. Olmaz, olamaz. Türk ve Kürtler et ve tırnak gibidir. Biz kardeşiz. Birlikte beraber, omuz omuza ülkemizin refahı için çalışıyoruz. Burada ahlaksızlar bu mücadeleyi sulandırmak, çarpıtmak ve bazı mihrakların heveslerini gerçekleştirmek için bir yol olarak kullanıyorlar. Bu konuda herkesin çok dikkatli olması lazım. Bunlara pabuç bırakmaması lazım" ifadelerini kullandı.    'BZI DEVLETLER İHTİRASLARINI GERÇEKLEŞTİREMEYİNCE BAŞLARI DÖNDÜ' Libya ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinen Akar, "Libya'da Kasım 2019'da askeri işbirliği anlaşması imzaladık. Kiminle? Sarac hükümeti ile imzaladık. Sarac hükümeti kim? Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Libya'daki hükümet. Dolayısıyla son derece meşru bir faaliyette bulunuyoruz. Ayrıca sayın Saraca, resmi mektubu ile sayın Cumhurbaşkanımıza başvuruda bulunuyor. Başbakan sıfatıyla kara,deniz ve hava unsurlarına yardımcı olunması için Libya'ya davet ediyor. Biz bu çerçevede oradayız. Biz Libya'da muhalif bir operasyon faaliyeti yapmıyoruz. Biz Sarac hükümetinin operasyonlarını yaptığı kendi silahlı güçlerine askeri işbirliği ve danışmanlık yapıyoruz. Bunların her birini konuşabilecek ve saklayacak hiçbir yanımız yok. Oradaki varlığımız meşru olduğunu ve Libya'daki kardeşlerimizin hak ve hukuklarının korunması başta olmak üzere insanlık adına orada olduğumuzu söylemeye devam ediyoruz. Bu silah konusunda biz son derece bilgili ve hazırlıklıyız. Maalesef Fransa başta olmak üzere bazı devletler kendi şahsi ihtiraslarını gerçekleştiremeyeceklerini anlayınca başları döndü, sarhoş oldular. Son derece tutarsız eylemler peşindeler. Yalan, yanlış bir takım iddialar ortaya atıyorlar. Gemi meselesi oldu. Biz bütün bildiklerimizi NATO'nun ilgili sivil ve askeri makamlarına verdik.
Şu an buradasınız: Nato Haberleri | Nato Haber - Haberler - Sayfa 6 - Nato haberleri, son dakika nato haber ve gelişmeleri burada. Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye'ye yönelik uyumlu bir stratejiye ihtiyaç var.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 20:52:03. #1.14#
title