Nato Zirvesi Haberleri

Nato Zirvesi haber, Nato Zirvesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nato Zirvesi - 07.09.2014
Başbakan Davutoğlu Açıklaması
"Tamamlanınca kamuoyunu aydınlatacak bilgiler vereceğiz" Söz konusu inşaatın denetimlerinde eksikliklerin olup olmadığına yönelik soruya Başbakan Davutoğlu, "Bu konuda araştırmalar, incelemeler, soruşturmalar sürüyor. Gerekli incelemeler yapılmadan erken bir hüküm vermek istemeyiz. Tamamlanınca kamuoyunu aydınlatacak bilgiler vereceğiz" karşılığını verdi.  Davutoğlu, hayatını kaybeden işçilerin aileleri için sosyal güvenlik hakları bakımdan atılması gereken her türlü adımın atılacağını belirterek, ailelere maddi bir yardım yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, şunları söyledi: "Çalışma Bakanımız da bu çalışmaları yürütüyor. Herhangi bir destek olur mu, bunu yarın ki Bakanlar Kurulu'nda değerlendiririz. Benim kastettiğim emek uğruna vefat edenlerin taşıdıkları manevi değer itibaren söylüyorum. Emek en kutsal değerdir. Ailelerimizin mağdur olmaması için eğer desteğe ihtiyaç varsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da dahil olmak üzere her türlü tedbiri alırız. Tabi bu inşaatı yürüten firmanın da mutlaka alacağı tedbirler vardır, bunları değerlendireceğiz."  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 167 No'lu sözleşmesini imzalamasıyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, şu yanıtı verdi: "İLO Sözleşmesi'yle ilgili olarak, şunu çok açık bir şekilde ifade edeyim; dünyanın en gelişmiş ülkelerinde iş güvenliği hangi şartlarda sağlanıyorsa onu sağlamak için her türlü tedbiri alırız, her türlü yasal çalışmayı yürütürüz. Bunları da yarın Bakanlar Kurulu'nda ele alacağız. Mesele sadece hukuki mevzuat değil, dünyanın en iyi yasasını çıkartsanız, en evrensel geçerliliği olan kuralları koysanız insan faktörü önemli. Oradaki denetim görevlileri, iş güvenliğiyle ilgili sorumlular bu yasal mevzuatın özünü teşkil eden sağlam bir bilince sahip olmalı. Aksi takdirde yasal  olarak almış olduğunuz tedbirler by-pass edilmeye kalkılırsa tabii iş kazalarını yaşamak kaçınılmaz olur. O bakımdan hem yasal tedbirleri alacağız hem de bu bu bilinci  yaygınlaştırmak için atılması gereken ne adım varsa mutlaka atılacaktır. İnsan unsurunun da burada değerlendirilmesi gerekir. Yarın bütün bu boyutlarıyla konuyu ele alacağız ve kamuoyumuzu da aydınlatacağına inandığım açıklamaları atacağız." Davutoğlu, Galler'in Newport şehrinde yapılan NATO zirvesinde alınan kararlarla ilgili bir soru üzerine, "Bunları hep ele alacağız, kamuoyunun bilmesi gereken bir husus olursa da bilgilendiririz" yanıtını verdi.
Nato Zirvesi - 07.09.2014
Batılı Medya Şu Soruyu Israrla Soruyor: Türkiye Cihatçı Geçişini Durdurabilecek Mi?
IŞİD ile mücadelenin ağırlıklı bir konuyu oluşturduğu NATO Zirvesi'nin ardından Ortadoğu'daki savaş alanlarına ulaşan yabancı militanlar için "geçiş yolu" oluşturmakla itham edilen Türkiye'ye yönelik eleştirilerin giderek arttığı belirtilirken Türkiye'nin, "cihatçı geçişi"ni durdurmak için ne yapacağı gibi sorular sürekli dile getiriliyor ve Türkiye'ye yönelik "diplomatik baskılar"ın artabileceği düşünülüyor.
Nato Zirvesi - 07.09.2014
NATO Zirvesi'nin Işid Kararı
Ürdün Başbakanı Nusur, ülkesinin IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonda yer almadığını açıkladı.
Nato Zirvesi - 06.09.2014
Erdoğan Obama Görüşmesinde Anti-Semitizm Vurgusu
Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Obama'nın Galler'deki NATO Zirvesi'nde görüşmesi sonrası Beyaz Saray bir basın açıklaması yaptı.
Nato Zirvesi - 06.09.2014
Erdoğan'la Samaras Arasında Gerginlik Yaşandığı İddia Edildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın Galler’de düzenlenen NATO zirvesinde gerginlik yaşadığı iddia edildi.
Nato Zirvesi - 06.09.2014
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Tika'yı Ziyaret Etti
-IŞİD – NATO Zirvesi'nde IŞİD'e yönelik alınan kararlara ilişkin sorular üzerine Kurtulmuş, "IŞİD konusunda bütün dünyanın, iki elinin arasına başını alarak düşünmesi lazım.
Nato Zirvesi - 05.09.2014
NATO Zirvesinde, İlk Kez Siber Savunma Sonuç Bildirisinde Yer Aldı
NATO Zirvesinde, siber savunmanın NATO'nun ortak savunma ilkesinin parçası olduğu vurgusu ilk kez sonuç bildirisinde yer aldı.
Nato Zirvesi - 05.09.2014
Fransa'da IŞİD ile Mücadele Çalışmaları
NATO Zirvesi'nden sonra basının sorularını yanıtlayan Hollande, "Irak hükümeti isterse ve uluslararası hukuka uygun bir durum olursa bu terör örgütüne karşı oluşturulacak uluslararası koalisyona katılır mısınız sorusu yöneltilirse vereceğim yanıt 'evet' olur" dedi.
Nato Zirvesi - 05.09.2014
Obama: Ukrayna Ateşkesi Konusunda Umutlu, Ancak Şüpheciyim
NATO zirvesi sonundaki basın toplantısında yaptığı açıklamada Obama, Rusya’ya Galler’deki zirveden, ‘yaptığın eylemlerin bazı sonuçları olur’ şeklinde güçlü bir mesaj verdiklerini belirtti.
Nato Zirvesi - 05.09.2014
"Almanya, Hollanda Üzerinden Kuzey Irak'a Silah Gönderdi"
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, radikal selefi IŞİD örgütü ile mücadele kapsamında Almanya'nın Hollanda'dan uçakla Kuzey Irak'a silah ve mühimmat gönderdiğini söyledi. Galler'deki NATO zirvesi sonrası açıklama yapan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "IŞİD'ın Irak'ta işlediği olduğu bu vahşet durdurulmalı.
Nato Zirvesi - 05.09.2014
NATO'dan Rusya'ya Kınama
Galler'deki NATO Zirvesi'nde bir araya gelen 28 üye ülkenin devlet ve hükümet başkanı, Rusya ile tüm sivil ve askeri işbirliğini askıda, siyasi iletişim kanallarını ise açık tutmaya devam etme kararı aldı.
Nato Zirvesi - 05.09.2014
Erdoğan-Obama Görüşmesi
Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama görüşmesinde, iki liderin, Irak'ta tüm kesimleri kucaklayan bir hükümetin ivedilikle kurulması ve Suriye'de Cenevre Bildirisi doğrultusunda gerçek bir siyasi dönüşüm gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığı hususunda mutabık kaldıkları öğrenildi.  Galler'de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Erdoğan, ikili görüşmeleri kapsamında ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi.  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki lider, samimi bir atmosferde gerçekleştirdikleri görüşme sırasında, ikili ilişkiler ve NATO Zirvesi'nin gündem maddeleri hakkında görüş teatisinde bulundu.
Nato Zirvesi - 05.09.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan Galler'den Ayrıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Galler’de katıldığı NATO Zirvesi’ndeki temaslarını tamamlamasının ardından TSİ 20.00 sıralarında İstanbul’a hareket etti.
title