NATO ve Rusya Federasyonu Arasındaki Toplantı Sona Erdi

NATO ve Rusya Federasyonu Arasındaki Toplantı Sona Erdi

Belçika'nın Başkenti Brüksel'deki NATO Karargahında NATO ve Rusya Federasyonu Arasındaki Toplantı Sona Erdi.

NATO ve Rusya Federasyonu Arasındaki Toplantı Sona Erdi

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında NATO ve Rusya Federasyonu arasındaki toplantı sona erdi.

Toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer yaptığı açıklamasında, "Bugün ilk önce 26 ülkenin katılımı ile NATO toplantısı yaptık. Bu toplantıda uzmanların görüşleri alındı. Polonya ve Çek Cumhuriyeti temsilcileri ile ABD'nin bu ülkelerde kurmak istediği füze savunma sistemleri hakkında detaylı görüşmeler oldu. NATO içinde tartışmalara sahne olan bu konuları Riga Zirvesi'nde de ele almıştık. Bunlar yeni problemler değil. Toplantı sonunda NATO gücünün daha şeffaf olması konusunda fikir

birliğine varıldı" dedi.

Rusya Federasyonu ile NATO arasında gerçekleşen görüşmeye de değinen Scheffer, "Oldukça olumlu ve yüksek düzeyde bir görüşme oldu. Burada konuştuklarımız aynı zamanda Oslo'da yapılacak toplantıda da ele alınacak. Rusya ile barış konusunda ortak adımlar atılabilmesi adına çalışmalarımız oldu. ABD'nin Avrupa'da kurmak istediği füze savunma sistemleri ile ilgili görüşmelerimiz oldu" diye konuştu.

Rus tarafının son zamanlarda olan bitenlerden memnun olmadığını dile getirdiğini ifade eden Scheffer, "İran konusunda aynı fikri savunmuyoruz. Bazı noktalarda ortak görüşler söz konusu fakat soğuk savaştan sonra en önemli stratejik unsurlarla karşı karşıyayız. Bu konuda uzmanlarımız, görüşmelerini sürdürecek" şeklinde konuştu.

(MC-EA-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA