Erdoğan, "Ey NATO!" Diyerek Seslendi, Aynı Gün Açıklama Geldi: Desteğe Devam Edeceğiz

Erdoğan, "Ey NATO!" Diyerek Seslendi, Aynı Gün Açıklama Geldi: Desteğe Devam Edeceğiz

Erdoğan'ın Suriye'deki PKK/PYD varlığıyla ilgili "Ey NATO tavır almakla mükellefsiniz!" sözlerinin ardından NATO'dan "Türkiye'nin güvenliğine katkı sağlamaya devam edeceğiz." açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suriye'deki terör örgütü PKK/PYD varlığıyla ilgili " Ey NATO tavır almakla mükellefsiniz!" sözlerinin ardından NATO'dan açıklama geldi.

AA muhabirinin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan NATO yetkilisi, ittifakın Türkiye'nin güvenliğine katkı sağlamaya devam ettiğini savundu.

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİNE KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEK"

Bir NATO yetkilisi, AA muhabirinin terör örgütü PYD/PKK'nın ordulaşma çabasına değinerek, "Sınırı ihlal edilen Türkiye'ye yönelik yükümlülükleri kapsamında NATO'nun ne tür tedbirler aldığı" şeklindeki sorusu üzerine, "Türkiye'nin güvenliğine katkı sağlamaya devam edilecek." yanıtını verdi.

"NATO, TÜRKİYE'NİN SAVUNMASINA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE BAĞLI"

Türkiye'nin çok değer verilen bir müttefik olduğuna vurgu yapan NATO yetkilisi, sözlerini şöyle sürdürdü:

NATO, Türkiye'ye giderek zorlu hale gelen güvenlik ortamında yardım etmeye devam ediyor. Türkiye'nin Suriye'den gelebilecek balistik füzelere karşı hava savunmasını güçlendirdik, Türk toprakları üzerinde erken uyarı sistemi (AWACS) uçuşlarını geliştirdik ve Ege Denizi'nin doğu kısmında donanma varlığımızı arttırdık. Tüm bunlar NATO'nun Türkiye'nin savunmasına güçlü bir şekilde bağlı olduğunu ortaya koyuyor.

"TAVIR ALMAKTA MÜKELLEFSİNİZ"

NATO'nun terör örgütü DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonunun üyesi olduğunu hatırlatan NATO yetkilisi, NATO'nun Suriye'de saha varlığının bulunmadığını bildirdi.

Yetkili, bu çerçevede NATO'nun koalisyona AWACS gözetleme uçaklarıyla ve Iraklı güçlere eğitim vererek, destek sağladığını savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, NATO'ya yönelik serzenişleri olduğunu belirterek, "Ey NATO, siz ortaklarınızdan birine herhangi bir sınır tecavüzünde, tacizinde bulunanlara karşı tavır almakla da mükellefsiniz. Peki şu ana kadar siz, ne tür bir tavır aldınız? Bunu kendilerine duyurduk, duyuruyoruz. Şu anda da Belçika'daki toplantıda Genelkurmay Başkanımız, kendileriyle bu konuları da görüşüyorlar, görüşecekler." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA