NATO Savunma Bakanları Toplantısı

NATO Savunma Bakanları Toplantısı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

NATO savunma bakanları, Afganistan’daki operasyona destek veren ülkelerin bakanlarıyla bir araya geldi.

NATO savunma bakanları, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ne (ISAF) katkıda bulunan NATO üyesi olmayan ülkelerin bakanlarıyla bir araya geldi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, bu ay içinde Afganların, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu için oy vereceğini hatırlatarak, "İlk turda oylarını kullanan, yaşlı ve genç yaklaşık 7 milyon kişinin coşkusundan hepimiz etkilendik. Bu, Afgan makamları için büyük başarı, Taliban'ın açıkça reddi ve Afgan halkı için önemli bir zaferdi" dedi.

Afganistan'daki siyasi geçiş sürecine ek olarak güvenliğin tamamen Afgan güvenlik birimlerinin sorumluluğuna geçişinin yolunda gittiğini ve bu yılın sonunda NATO'nun muharip misyonuna son vereceğini belirten Rasmussen, "Aynı zamanda Afgan güçlerine yönelik olarak eğitim, danışma ve destek için yeni bir misyonu planlamayı sürdürüyoruz" diye konuştu.

NATO'nun 2014 sonrasında başlatmayı öngördüğü yeni misyonun hayata geçirilebilmesi için bu ülkeyle ABD arasında ikili güvenlik anlaşması (BSA) ve NATO ile de güçlerin durumu anlaşması (SOFA) imzalanması gerekiyor.

NATO'nun askeri ve siyasi planlamasının sağlıklı şekilde yapılabilmesi açısından her iki belgenin şu ana kadar imzalanmış olması gerekiyordu.

İmzada yaşanan gecikme büyük ölçüde Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin çekincelerinden kaynaklandı. NATO kaynakları, yeni cumhurbaşkanının her iki belgeyi de imzalayacağına yönelik sinyaller geldiğini belirtiyor.

NATO'nun müstakbel operasyonunda İttifak içinden ve dışından yaklaşık 15 bin askerin görev yapması öngörülüyor. - Brüksel

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title