NATO'nun Kosova'ya İntikalinin 8. Yıldönümü Kutlamaları

NATO'nun Kosova'ya İntikalinin 8. Yıldönümü Kutlamaları

Kosova'nın Sırp Güçlerinden Kurtuluşu Olarak Kutlanan

NATO'nun Kosova'ya İntikalinin 8. Yıldönümü Kutlamaları

Kosova'nın Sırp güçlerinden kurtuluşu olarak kutlanan

Nato'nun Kosova'ya intikalinin 8. yıldönümü çeşitli törenlerle kutlandı.

Kutlamalar çerçevesinde Kosova Barış Gücü'nün (KFOR) Priştine'deki ana karargahında yapılan törende, Nato'nun, "KFOR" adı altında Kosova'daki 8 yıllık misyonu son derece başarılı olarak değerlendirildi. Aralarında Çok Uluslu Güney Tugayı Komutanı Tuğgeneral Uğur Tarçın ve çok sayıda asker ile uluslararası yetkilinin hazır bulunduğu kutlamaya askeri törenle başlandı. Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan KFOR Komutanı General Roland Kather, KFOR askerlerinin Kosova halkına destek ve yardımının geçen

8 yıl içinde aksamasız yapıldığını belirtti. Desteğin bundan böyle de devam edeceğini kaydeden General Kather, KFOR'un, Kosova halkının kalkınma hedeflerine ulaşması için barış ve istikrarın hüküm sürdüğü bir ortam sağlamayı sürdüreceğini vurguladı. Kosova'nın nihai statüsüne bakmaksızın KFOR askerlerinin güvenlik konusunda aynı hevesle çalışmalarına devam edeceğini belirten Kather, "KFOR olarak barış ve huzuru sağlarken, her çeşit şiddet olayına da karşı koyarak sert yanıt vereceğiz. KFOR Kosova'nın hiçbir

yerinde hiç kimse tarafından şiddetin uygulanması ve şiddet olaylarının patlak vermesine müsaade etmeyecektir" ifadesini kullandı.

Törende söz alan Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UNMİK) Şefi Joachkim Rücker, Nato'nun Kosova'ya intikalinin 8. yılında 1999 yılının Haziran ayındaki unutulmayacak olayları anımsarken, Kosova'nın ne kadar uzun bir yol katettiğinin görüldüğünü belirtti. Geçmişte çatışmaların travmaları içinde kıvranan, günümüzde ise demokrasinin nimetlerinden yararlanan bir halk gördüklerini vurgulayan Kosova'nın uluslararası Valisi Rücker, "Savaşın yol açtığı yıkımların yerini kalkınma hamleleri aldı" dedi.

Törene katılan Kosova Başbakanı Agim Çeku da yaptığı konuşmada, 8 yıldan beri barış içinde yaşayan Kosova'nın, gelişen bir ülkeye dönüştüğünü hatırlatarak, "Geçmişin zararlarını ortadan kaldırdık. Yaşanan ayrımları geçmişte bırakarak, hoşgörülü, çok etnikli bir toplumun kurulması sürecini başlattık" şeklinde konuştu.

Törende daha sonra 8. yılın ağacı dikildi, çocuk korosu tarafından da

davetlilere bir program sunuldu. Türkiye'nin 850 askerle destek verdiği KFOR, 35 ülkeden olmak üzere 16 bin askerden oluşuyor.

(EK-OYK-OYK-SN-D)