NATO Genel Sekreterinden Tatbikat Skandalıyla İlgili Açıklama: Türkiye'den Özür Diliyorum

NATO Genel Sekreterinden Tatbikat Skandalıyla İlgili Açıklama: Türkiye'den Özür Diliyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşman, Atatürk'ün hedef olarak gösterildiği Norveç'teki tatbikat skandalıyla ilgili NATO bir özür mektubu yayınlarken, Genel Sekreter Stoltenberg de bizzat özür diledi.

NATO tatbikatında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı düşmanla işbirliği içinde gösteren, Atatürk'ü ise hedef tahtasine koyan Norveç ordusu, skandala imza atan iki personelini görevden alıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert tepki gösterdiği olayla ilgili önce NATO'dan özrü mektubu geldi, ardından da NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bizzat Türkiye'den özür diledi.

"NATO ÇALIŞANI DEĞİLDİR, SİVİL MEMURDUR"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Olaylara neden olan kişi NATO çalışanı değildir. Norveç tarafından görevlendirilen sözleşmeli sivil bir memurdur" dedi.

KOMUTANLIK ÖZÜR MEKTUBU YAYINLADI

JWC Komutanı Andrzej Reudowicz, konuya ilişkin özür mektubu yayınladı. NATO Genel Sekreteri Vekili Rose Gottemoeller'in de "çok üzgün" olduğunu belirten NATO yetkilisi, örgütün konuya ilişkin bir açıklama yapmasının beklendiğini söyledi.

SKANDALI, ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Dün Norveç'te bir durum oldu. Norveç'te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk'ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz." diyerek tepki göstermişti.


Kaynak: AA