NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ukrayna'da

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ukrayna'da

22.09.2015 19:48 | Son Güncelleme: 22.09.2015 19:48
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ukrayna'da

KİEV (AA) – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'yı egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını korunması yolunda desteklediklerini belirterek, ayrıca Minsk mutabakatlarının hayata geçirilmesinde de ısrar edeceklerini kaydetti.

KİEV (AA) – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'yı egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını korunması yolunda desteklediklerini belirterek, ayrıca Minsk mutabakatlarının hayata geçirilmesinde de ısrar edeceklerini kaydetti.

İki günlük ziyaret için Ukrayna'da bulunan Stoltenberg, temasları çerçevesinde Meclis Başkanı Vladimir Grosyman ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Stoltenberg, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini söyleyerek, teşkilatın ayrıca Minsk mutabakatlarına tam olarak riayet edilmesinden yana olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, parlamentonun Ukrayna'nın savunma potansiyelinin arttırılmasına yönelik önemli adımlar attığını ve bunun çok önemli olduğunu ifade ederek, ülkede yapılan son seçimlerin ardından oluşan parlamentonun ülkede reformları gerçekleştirmeye ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesine yönelik adımlar atmaya kararlı olmasının sevindirici olduğunu belirtti.

NATO'nun silahlı kuvvetlerinin modernizasyonu, askeri alanda reformların gerçekleştirilmesi ve personel eğitimi konusunda Ukrayna'yı desteklemeye hazır olduğunu vurgulayan Stoltenberg, teşkilat üyesi olmasa da, Ukrayna ile partnerlik ilişkilerinin başarılı bir şekilde geliştirilmesinin mümkün olduğunu ve bunun NATO'ya üyeliğe çok iyi bir alternatif olduğunu dile getirdi.

Groysman da, Rusya'nın işgali ve saldırganlığı ile karşı karşıya olduğu zorlu günlerde ülkesini desteklemesinden dolayı NATO Genel Sekreteri'ne teşekkür ederken, Ukrayna'nın doğusundaki savaşın ülke sınırlarını aşan Avrupa değerlerinin korunmasına yönelik bir savaş olduğunu ileri sürdü.

Böyle bir zorlu dönemde ülkenin savunma potansiyelinin güçlendirilmesine yönelik zamanında ve verimli adımların atılmasının önemini vurgulayan Grosyman, Ukrayna'nın NATO ile işbirliğini daha da geliştirerek genişletmeyi ve derinleştirmeyi istediğini kaydetti.

Groysman, bu çerçevede Kiev'de NATO Temsilciliği'nin açılmasının önemli rol oynayacağını dile getirerek, ayrıca Ukrayna ve ülke parlamentosunun NATO'nun güvenilir partneri olacağını sözlerine ekledi.

Stoltenberg-Yatsenyuk görüşmesi

Jens Stoltenberg, ülkedeki temasları çerçevesinde ayrıca Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile de bir görüşme gerçekleştirerek, taraflar arasındaki işbirliği meselelerini ele aldı.

Stoltenberg ile görüşme sırasında konuşan Yatsenyuk, ülkesinin gelecek sene Varşova'da yapılacak NATO Zirvesi'nde Ukrayna'nın teşkilata üyeliğinin geleceğine ilişkin net kararlar alınacağına umut ettiğini kaydetti.

2008 yılında Bükreş'te yapılan NATO Zirvesi'nde Ukrayna'ya teşkilatın kapılarının açık olduğuna ilişkin karar alındığını hatırlatan Yatsenyuk, gelecek sene yapılacak zirvede de bunun tasdik edilmesi ve desteklemesine yönelik net kararların alınmasını istediklerini vurguladı. 

NATO'ya üye ülkelerin desteğiyle Ukrayna'nın yeniden toprak bütünlüğünü temin edeceğine ve egemenliğini koruyacağına inandığını kaydeden Yatsenyuk, "Bir gün gelir Ukrayna'nın NATO'nun 29. üye ülkesi olduğu duyurulur" ifadesini kullandı.

Stoltenberg de, NATO'nun bundan sonra da Ukrayna'ya siyasi ve pratik yardım sağlamaya devam edeceğini kaydederken, "NATO, ülkenin egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını korunması yolunda Ukrayna'yı destekliyor ve bundan sonra da destekleyecektir, ayrıca Minsk mutabakatlarının hayata geçirilmesinde de ısrar edecektir" diye konuştu. 

Stoltenberg, ayrıca Ukrayna'nın askeri, savunma ve güvenlik alanının yanı sıra ekonomik alanda da başarılı reformları gerçekleştirmesinin önemini vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ukrayna'da - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.9.2020 13:38:56. #1.14#
title