NATO Genel Sekreteri Scheffer Ukrayna'da

NATO Genel Sekreteri Scheffer Ukrayna'da

Ukrayna'nın NATO'ya Üyelik Sürecinin Başlaması Öncesinde Çalışmalarını Yerinde Görmek İçin Kiev'e Gelen NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer Başkanlığındaki NATO Heyetinin Görüşmeleri Başladı.

NATO Genel Sekreteri Scheffer Ukrayna'da

Ukrayna'nın NATO'ya üyelik sürecinin başlaması öncesinde çalışmalarını yerinde görmek için Kiev'e gelen NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer başkanlığındaki NATO heyetinin görüşmeleri başladı.

Öğle saatlerinde Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde başlayan görüşmelerde Scheffer ve beraberindeki NATO heyeti ile birlikte Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, Meclis Başkanı Arseniy Yatsenük, Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, Ukrayna Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Rayisa Bogatirova, Ukrayna Savunma Bakanı Yuriy Yehanurov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Vladimir Ogrizko'nun da katıldığı yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

Yuşçenko ve Scheffer basına kapalı yuvarlak masa toplantısının ardından kameralar karşısına geçti. Yuşçenko burada yaptığı açıklamada Nisan 2008'de gerçekleşen Bükreş zirvesinden bu yana NATO ile ilişkilerinde hissedilir bir ilerleme kaydettiğini belirtti. Yuşçenko, NATO ile entegrasyon hedefini dış siyaset alanı dışında tutmak gerektiğinin ve devlet stratejisi olduğunun önemine değindi.

Yuşçenko'nun daveti üzerine Ukrayna'ya gelen Scheffer ise konuşmasında Ukrayna halkının kendi iradesiyle NATO'ya üyeliği istemesinin gerektiğini kaydederek Ukrayna'ya NATO'nun özellikle üzerinde durduğu savunma ve güvenlik alanındaki reformları hayata geçirmesine gerekli desteği vereceğini belirtti. Scheffer, Ukrayna'dan somut gelişmelerde isteyerek NATO'nun üyelik konusunda taraflardan pratik ve efektif sonuçlar istediğini Ukrayna'nın üyelik eylem planı sürecinin başlayıp başlamamasına bunlara yapılan işlere bakılarak karar verileceğini bildirdi.

Yuşçenko ise NATO üyelik yolunda Ukrayna'nın NATO'nun istediği reformları hayata geçirmesi için çok çalışması gerektiğini ifade etti. Bükreş'teki NATO zirvesinde Ukrayna ile yüksek politik diyalogun aktif hale getirilmesi kararı alınmıştı.

Kaynak: CHA