NATO Genel Sekreteri Scheffer, Mitroviça'nın Kuzey Sırp Bölümünü Ziyaret Etti

NATO Genel Sekreteri Scheffer, Mitroviça'nın Kuzey Sırp Bölümünü Ziyaret Etti

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Priştine'de Biraraya Geldiği Kosovalı Arnavut Liderlere Verdiği Mesajları, Kosovalı Sırp Yetkililere de Yineleyerek, Uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin Planının Reddedilmemesini Salık Verdi.

NATO Genel Sekreteri Scheffer, Mitroviça'nın Kuzey Sırp Bölümünü Ziyaret Etti

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Priştine'de biraraya geldiği Kosovalı Arnavut liderlere verdiği mesajları, Kosovalı Sırp yetkililere de yineleyerek, Uluslararası Başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin planının reddedilmemesini salık verdi.

Priştine'den Mitroviça'nın Kuzey Sırp bölümüne geçen NATO Genel Sekreteri Scheffer, akşam saatlerinde görüştüğü Sırplar'ın

çoğunlukta olduğu Zveçan, Zubin Potok, Leposaviç gibi belediye başkanlarına, NATO'nun Kosova'da şiddette asla izin vermeyeceğini tekrarladı. Uluslararası Başmüzakereci Ahtisaari'nin planını reddetmek yerine, desteklemelerini isteyen Scheffer, "Kosova'nın statü

çözümü sürecinde, herhangi bir şiddet olayının meydana gelmesine izin

vermeyeceğiz. NATO ve KFOR, Kosova'da meydana gelecek şiddet olaylarına müsamaha göstermeyecektir" dedi. Scheffer, Kosova'nın asla bölünmeyeceğinin de altını çizdi. Kosovalı Sırp belediye başkanları ise, Kosova'ya bağımsızlık verilmesinin Sırplar'ın lehine olmadığını ve Ahtisaari Planı'nın yeterince güvence vermediğini savundu.

Scheffer, Kosova'daki son gelişmeler hakkında bilgi almak için geldiği Priştine'de, sabah saatlerinde Kosova Müzakere Heyeti, Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UNMİK) Özel Temsilcisi Joachim Rücker ve Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı Alman General Roland Kather ile temaslarda bulundu.

(EK-OYK-OYK-OK-D)