NATO Genel Sekreteri Scheffer'in Kosova Temasları

NATO Genel Sekreteri Scheffer'in Kosova Temasları

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, NATO'nun Kosova'da Çoğunluk ve Azınlık Topluluklara Güvence Sağlamak İçin Görevine Devam Edeceğini, Bu Amaçla da Kosova'da Kalmayı Sürdüreceğini Açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Scheffer'in Kosova Temasları

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, NATO'nun Kosova'da çoğunluk ve azınlık topluluklara güvence sağlamak için görevine devam edeceğini, bu amaçla da Kosova'da kalmayı sürdüreceğini açıkladı.

Kosova ziyaretinin sonunda Priştine yakınındaki askeri havaalanında düzenlediği basın toplantısında Scheffer, ülkedeki güvenlik durum ve gelişmelere değinerek Kosova'nın bölünmesinin iyi bir seçenek olmadığının ve olmayacağının altını çizdi. "Kosova'nın bölünmesi iyi bir seçenek değildir, olamaz da. Bölünme konusundaki oyunlar, seçenek olamaz. BM Güvenlik Konseyi'nin 1244 Sayılı Kararı uyarınca KFOR'un asli görevi Kosova genelinde barış ve istikrarı sağlamaktır" diye konuşan Jaap de Hoop Scheffer, NATO'nun, Kosova'nın bağımsızlığının tanınmasının parçası olmadığını hatırlattı. Scheffer, Kosova Güvenlik Kuvvetleri'nin kurulmasında NATO'nun kilit rol oynayacağını belirterek, söz konusu kuvvetlerin ne zaman kurulacağına dair tarih vermedi. KFOR'un yetkisinde olacak Kosova Güvenlik Kuvvetleri'nin çok etnikli bir teşekküle sahip olacağına vurgu yapan Scheffer, "Kosova Güvenlik Kuvvetleri, ordu değil, sadece savunma gücü olacaktır. Güvenlik Kuvvetleri'nin kurulması Kosova ve Kosovalıların çıkarınadır.

Ancak, Güvenlik Kuvvetleri ordu özelliği taşımayacaktır" ifadesini kullandı.

Scheffer, Kosova ziyareti çerçevesinde Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, Kosova Başbakanı Haşim Taçi, UNMIK ve EULEX misyonlarının yetkilileriyle de ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

(EK-EA-EA-OK-D)