NATO Genel Sekreteri Scheffer'in Kosova Temasları

NATO Genel Sekreteri Scheffer'in Kosova Temasları

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Sırplar'ın Çoğunlukta Olduğu Kuzey Mitroviça'da Belediye ve İl Mahkeme Binalarına Sırplar Tarafından Yapılan Saldırıyı Kınayarak, Bu Saldırıları Birleşmiş Milletler (BM) Örgütüne Yönelik Bir Saldırı Olarak Niteledi.

NATO Genel Sekreteri Scheffer'in Kosova Temasları

Nato Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Sırplar'ın çoğunlukta olduğu kuzey Mitroviça'da belediye ve il mahkeme binalarına Sırplar tarafından yapılan saldırıyı kınayarak, bu saldırıları Birleşmiş Milletler (BM) örgütüne yönelik bir saldırı olarak niteledi.

Nato Genel Sekreteri Scheffer, Kosova liderleri ve Kosova'da görev yapan uluslararası yetkililerle yaptığı temasların ardından, KFOR Komutanı General Yves de Marnhac ile Priştine askeri havaalanında bir basın toplantısı düzenledi. Mitroviça'nın kuzeyinde Sırplar tarafından mahkeme binalarına yapılan saldırıları sert bir dille kınayan Scheffer, "Mitroviça'da mahkeme binalarında ciddi provokasyonlar yaşandı. Bu provokasyonların BM'ye yönelik saldırılardan başka türlü algılanması mümkün değildir. Tasvip edilemeyecek bu saldırılar, BM'ye ve dünya topluluğuna karşı yapılmıştır" dedi. Saldırıların nizama ciddi zarar verebileceğine dikkat çeken Scheffer, "Bu provokasyonlar sükuneti riske sürüklemektedir. Barıştan yana olanlara karşı olan bu saldırılar, Kosova'da kalıcı barış ve istikrarın yararına değildir" ifadelerini kullandı. Scheffer, nizamı bozmak isteyenlere bu davranışlardan uzak durmaları çağrısını yaptı. Sırp temsilcilerin Mitroviça ziyareti sırasında kendisiyle görüşmeye gelmemelerinin nezaketten uzak bir davranış olduğunu belirten Scheffer, Nato'nun rolünün şimdiye kadar olduğu gibi bundan böyle de değişmeyeceğini belirtti. "Kosova'da tüm vatandaşlara güvenlik sağlanması, Nato'nun ana hedef ve ödevi olmaya devam edecektir" diye konuşan Scheffer, Nato bünyesinde Kosova'da görev yapan KFOR'un temel hedefinin herkese güvenlik sağlamak olduğunun altını çizdi. Scheffer Kosova'nın, Nato'nun önceliklerinden biri olmayı devam edeceğini vurguladı.

Bağımsız Kosova'ya ilk ziyaretini gerçekleştiren Nato Genel Sekreteri; Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, Başbakan Haşim Taçi, BM Kosova Özel Temsilcisi Joachim Rücker, AB Kosova Özel Temsilcisi Peter Feith, AB'nin Kosova Misyonu EULEX Şefi Kermabon ile basına kapalı temaslarda bulundu.

(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA