NATO'dan Türkiye'ye PKK Desteği

NATO'dan Türkiye'ye PKK Desteği

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Masum Çocukların, PKK Tarafından Gerçekleştirilen Terörizmin Bu Korkunç ve Alçakça Şeklinin Kurbanları Olmalarını Önlemek İçin Her Şey Yapılmalı' Dedi.

NATO'dan Türkiye'ye PKK Desteği

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ''Askeri ve sivil, hatta zaman zaman çocuk masum Türklerin, PKK tarafından gerçekleştirilen terörizmin bu korkunç ve alçakça şeklinin kurbanları olmalarını önlemek için her şey yapılmalı'' dedi.

NATO karargahında Türk gazeteciler ile bir araya gelen Scheffer, gelecek ay başında Romanya'nın Başkenti Bükreş'te gerçekleştirilecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin gündemi hakkında bilgi verdi.

Afganistan'da kapsamlı bir yaklaşım yürütmenin önemli olduğunu ifade eden Scheffer, bu çerçevede Zirve'ye BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un yanı sıra Avrupa Birliği ve Dünya Bankası yöneticilerinin de katılacağını belirtti.

Afganistan'ın sadece NATO'yu ilgilendirmediğini, her şeyden önce Afganların liderliğinde herkesin orada olması gerektiğini anlatan Scheffer, ISAF için ek kuvvet istenmesi yönündeki görüşlerini de ifade ederken, ''Sadece ve özel olarak Türkiye'ye değil, bütün müttefiklere soruyorum, şunun altını çiziyorum; NATO'nun bir bütün olarak, müttefiklerin de Afganistan'da nerede, hangi durumlarda yapabilirlerse daha fazlasını yapmaları önemli'' diye konuştu.

Zirve'de Afganistan'la ilgili beklentileri olduğunu anlatan Scheffer, bu konuda devlet ve hükümet başkanlarının kamuoyuna duyuracakları bir deklarasyonun da üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Günümüzün tehditleri ve sorunları arasında terörizmin önemli olduğuna dikkati çeken Scheffer, ''Türkiye'nin ve Türk halkının ne kadar acı çektiğini biliyorum. Ben de esas olarak terörizmden acı çekiyorum'' dedi.

NATO'nun terörizmle savaş konusunda önemli bir rol oynamak istediğini belirten Scheffer, PKK'nın NATO tarafından terörist bir örgüt olarak kabul edildiğini söylemenin gereksiz olduğunu kaydetti. Scheffer, ''Askeri ve sivil, hatta zaman zaman çocuk masum Türklerin PKK tarafından gerçekleştirilen terörizmin bu korkunç ve alçakça şeklinin kurbanları olmalarını önlemek için her şey yapılmalı'' diye konuştu.

NATO'nun terörizmle savaş konusundaki rolünü farklı şekillerde oynadığını belirten Scheffer, ''NATO neden Afganistan'da? Afgan halkını desteklemek için. Çünkü Afganistan terörizmle savaşta ön cephelerden biri. Aksi halde El Kaide ve Taliban galip gelir ve Afganistan 2001'den önce olduğu gibi tekrar bir eğitim kampı haline gelir'' dedi.

Kaynak: AA