NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı Sona Erdi

NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı Sona Erdi

NATO Üyesi ve NATO ile İşbirliği İçerisinde Olan 52 Ülkeden Üst Düzeyde Askeri Temsilcilerin Katılımıyla Gerçekleşen, Türkiye'den Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Katıldığı NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı Bugün Sona Erdi.

NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı Sona Erdi

NATO üyesi ve NATO ile işbirliği içerisinde olan 52 ülkeden üst düzeyde askeri temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen, Türkiye'den Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın katıldığı NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı bugün sona erdi.

2 gün süren NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları toplantısı bugün sona erdi. Toplantıda alınan kararlarla ilgili basına kısa bir açıklama yapan NATO Askeri Komite Başkanı General Ray Henault, "Son toplantımızdan aldığımız iyi niyet ve güçle bu toplantımız daha da verimli geçti. Bu durumun, gelecek yılın Nisan ayında yapacağımız toplantıyı da olumlu etkileyeceğine şüphe yok" dedi. Kosova'daki KFOR planı ile Birleşmiş Milletler'in kurumlarına olabildiğince katkıda bulunacakları belirten Henault,

Kosova'nın güvenli bir yer haline gelerek, kendi yönetim sistemini kurana kadar barışı sağlayacakları konusunda mutabakat tazelediklerini ifade etti. Afganistan konusunda da önemli sonuçlar alındığını söyleyen Henault, Afgan Hükümeti'nin ülke çapında otoritesini arttırması için gerekli adımların atılmaya devam edeceği noktasında fikir birliğine varıldığını kaydetti. Ukrayna ve Rusya ile işbirliği konularında da verimli sonuçlara ulaşıldığını ifade eden Henault, karşılıklı endişeler ve ortak çıkarların

masaya yatırıldığını, Rusya'nın Akdeniz'de NATO tarafından yürütülen anti-terör görevleri ve planlarında dayanışma içinde olması ve anti-narkotik timlerinin eğitimlerinde aktif rol alması kararının alındığını kaydetti.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA