Nasrallah'tan Türkiye'ye Teşekkür

Nasrallah'tan Türkiye'ye Teşekkür

Hizbullah lideri Nasrallah, Türkiye'ye hangi çabaları için teşekkür etti?

Nasrallah'tan Türkiye'ye Teşekkür

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Suriye'den kaçırılan Şii Lübnanlılar'ın kurtarılması için çaba sarf eden Türk ve Lübnanlı yetkililere teşekkür etti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Güney Lübnan'ın 2000 yılında İsrail işgalinden kurtarılmasını anmak amacıyla kutlanan "Direniş ve Kurtuluş Günü" dolayısıyla Bint Jbeil kasabasında düzenlenen törene, video konferans yoluyla bağlandı. Binlerce kişinin katıldığı törende Lübnan Başbakanı Najib Mikati'nin de aralarında bulunduğu, ülkenin önde gelen dini, siyasi ve askeri yetkilileri yer aldı.

Suriye'de kaçırılan Şii Lübnanlılar'ın kurtarılması için çaba sarf eden taraflara teşekkür eden Nasrallah, şöyle konuştu:

"Masum insanların kaçırılması mazur görülemez. Suriye'de birlikte hareket etmeyi destekleyen görüşümüzden vazgeçmeyeceğiz. Türk ve Lübnanlı yetkililere de 11 Şii Lübnanlı'nın serbest bırakılması için gösterdikleri çabalar için teşekkür ederim. Lübnanlılar'ın kaçırılmasından sonra yolları kesip protesto gösterileri yapanların tavrını tasvip etmemekteyim. Bu tür gerilimi arttıracak davranışlardan uzak durulması gerekmektedir" dedi.

Suriye'de 22 Mayıs'ta alıkonulan Lübnanlı grup, dün Türkiye'ye getirildi. Lübnanlı grup, İran'dan Lübnan'a karayoluyla dönerken Suriye'nin Halep şehri yakınlarında muhalefet güçleri tarafından alıkonulmuştu.

Suriye Genel Devrim Konseyi Basın Müdürü Ebu Hişam, 17 kişilik grubun araçlarında gece görüş dürbünleriyle askeri teçhizatın bulunduğunu söyledi.

Kaynak: İHA