Nasa'da Çalışan Türk Bilimadamı, Türk Üniversitelerine Kırgın

Nasa'da Çalışan Türk Bilimadamı, Türk Üniversitelerine Kırgın

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (Nasa) Çalışan Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu, Nasa'da Çalışmaya Başlamadan Önce Türkiye'deki Bazı Üniversitelere Başvurduğunu Ancak Kabul Edilmediğini Söyledi.

Nasa'da Çalışan Türk Bilimadamı, Türk Üniversitelerine Kırgın

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) çalışan Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu, NASA'da çalışmaya başlamadan önce Türkiye'deki bazı üniversitelere başvurduğunu ancak kabul edilmediğini söyledi.

2004 yılında Haliç Rotary Kulübü'nün 'Atatürk Kızı-Bilim Meslek Ödülü'ne layık görülen Çiftçioğlu, Mersin'de yayın yapan Radyo Ülkü'nün 'Güne Merhaba' programına telefonla katıldı. NASA'da çalışmadan önce Türkiye'de birçok üniversiteye başvurduğunu, ancak bunların çoğundan olumlu yanıt alamadığını belirten Çiftçioğlu, Mersin Üniversitesi'nden de "kadromuz yok" yanıtı aldığını ve çok incindiğini ifade etti. Neden böyle bir yanıt verdiklerini hala anlamadığını kaydeden Çiftçioğlu, 'hayır' dendikten sonra tekrar başvuru yapmadığını söyledi.

İsveç kralının Stockholm'de yapmış olduğu uluslararası bir toplantıda, tüm bilim adamları kendi ülkelerinin bayrağı altında otururken, kendisinin Türk bayrağı altındaki koltuktan kaldırılarak Finlandiya bayrağının altına oturtulması yönündeki bir soruya yanıtlayan Çiftçioğlu, "Bu beni çok üzen bir olaydı. Hala hatırladıkça gözyaşlarına boğuluyorum. O toplantıda Finlandiya'yı temsil ediyorduk. Fakat ben Türk olduğum için hiç tereddütsüz toplantıda Türk bayrağının altına gittim ve oturdum. Ancak Fin bilim adamı arkadaşlarım 'Sen buraya Finlandiya'yı temsilen geldin ve burada oturamazsın' dediler. Üzülerek Finlandiya bayrağının altında gözyaşlarıyla toplantıya devam ettim" dedi.

Mesleki çalışmaları hakkında da bilgi veren Çiftçioğlu, 'kireçlenme' denilen ve yaşlandıkça ortaya çıkan, daha çok eklem kireçlenmelerinin yanı sıra kalp damarlarındaki kireçlenme, by-pass operasyonlarına götüren sebepler, böbrek ve safrakesesi taşları gibi vücutta kireçlenmeye sebebiyet veren nedenleri bulan iki bilim adamından biri olduğunu belirterek, "Bu konuda erken teşhis ve tedavi üzerine çalışıyorum. Daha çok NASA'da astronot sağlığı üzerine çalıştım" diye konuştu.

1998 yılında NASA tarafından Avrupalı 10 bilim adamından biri seçildiğini ve Dr. Olavi Kajander ile vücutta kireçlenmelere neden olan 'nanobakteri' adını verdikleri yeni bir mikro organizmayı izole etmeyi başardıklarını anlatan Çiftçioğlu, 'Mars'ta hayat araştırma' ve 'Yer çekimi olmayan koşullarda astronotlarda böbrek taşı oluşumunun sebepleri' isimli projelerde yetkili uzman olarak araştırmalar yaptığını ifade etti.

Enerjisinin ve isteğinin henüz bitmediğini söyleyen Çiftçioğlu, "Bu anlamda bilgi, birikim ve tecrübelerimi vatanımda sürdürmek istiyorum. Hali hazırda patentli projelerim üzerinde çalışacağım. Bu konuda çok da para gerektirmeden üniversiteler bünyesinde çalışmalar sürdürülebilir" dedi.

(HK-AB-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA