"Nanking katliamı" film oluyor

"Nanking katliamı" film oluyor

İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Japon askerlerinin Çin'in Nanking bölgesini işgali sırasında sırasında işledikleri ve 300 bin'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği 'Nanking Katliamı', Çin ve ABD ortak yapımıyla sinemaya aktarılıyor.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Japon askerlerinin Çin'in Nanking bölgesini işgali sırasında sırasında işledikleri ve 300 bin'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği 'Nanking Katliamı', Çin ve ABD ortak yapımıyla sinemaya aktarılıyor. Jiangsu elayetinin merkezi Nanking'de başlayan çekimlerle ilgili, Çin Uluslararası Radyosu'na konuşan yönetmen Simon West, "Film, Steven Spielberg'in yönettiği 'Schindler'in Listesi'nin ardından İkinci Dünya Savaş sırasındaki katliamları işleyen bir diğer önemli film olacak." dedi.

Çinli film yapımcısı Li Xiangmin, tarihi gerçeklerden kaynaklanan filmin zamanın haberleri, biyografiler ve savaştan kalanların yaşantılarına dayanarak çekileceğini kaydetti. Li, filmin savaşta büyük acı çeken insanları teselli etmeyi ve insanlığın kötülüğünü açığa çıkardığı zamanları yeniden göstermeyi amaçladığını ifade etti. Haberde, yaklaşık 400 milyon yuan (50 milyon dolar) bütçesi olan filmin, bu yıl tamamlanmasının ve gelecek yıl dünya genelinde gösterilmesinin beklendiği aktarıldı.