Nalçik, Düzce'nin Din Alanında Kardeş Şehri Oldu

Nalçik, Düzce'nin Din Alanında Kardeş Şehri Oldu

Diyanet İşleri Tarafından Türk Cumhuriyetlerle Din Alanında Kardeş Şehir Projesi Kapsamında Düzce, Rusya Federasyonu Kabartay Balkar Cumhuriyeti'nin Nalçik Şehri ile Kardeş Şehir Oldu.

Nalçik, Düzce'nin Din Alanında Kardeş Şehri Oldu

Diyanet İşleri tarafından Türk cumhuriyetlerle din alanında kardeş şehir projesi kapsamında Düzce, Rusya Federasyonu Kabartay Balkar Cumhuriyeti'nin Nalçik şehri ile kardeş şehir oldu.

Rusya Federasyonu Kabartay Balkar Cumhuriyeti Din İşleri Başkanı ve Nalçik şehri Müftüsü Enes Pşihaçev, Düzce İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar'ın davetlisi olarak Düzce'ye geldi. İki müftü Düzce Belediye Başkan Vekili Mehmet Özden'i makamında ziyaret ettiler. Rusya Federasyonu Kabartay Balkar Cumhuriyeti Din İşleri Başkanı Enes Pşihaçev, din konusunda çocukların iyi bir eğitim alabilmesi için yardıma ihtiyaçları olduklarını belirterek, "İstanbul'da düzenlenen hac sempozyumu için Türkiye'ye gelmiştik. Sayın Müftümüz Alaaddin Gürpınar bizi Düzce'ye davet etti. Hem iadeyi ziyaret etmiş olduk hem de din adına kardeş şehir olmamız vesilesi ile burayı tanımış olacağız. Nalçik şehrinde camilerimizin birçok eksiği var. Çocuklarımız iyi bir dini eğitim alamıyor. Bu anlamda önce bir İslam enstitüsü kurduk. Bu da yeterli gelmeyince bölgeye hitap edecek bir İslam üniversitesine çevirdik. Eğitim anlamında yardıma ihtiyacımız var. Yapmış olduğumuz girişimler sonucu Türkiye Diyanet işleri Başkanlığı tarafından kardeş şehir olarak Düzce'yi uygun gördüler ve bizim eğitim öğretim araç ve gereç bakımından eksikliklerimizi Düzce Müftülüğü gidermeye çalışacak. Biz de kendilerine her konuda yardımcı olmaya çalışacağız." dedi.

Düzce Belediye Başkan Vekili Mehmet Özden, kardeş şehir Müftüsü Enes Pşihaçev'e bir hediye takdim etti ve kendilerini, "Burada misafir olarak görmüyoruz, Burası sizin evinizdir." diye hitap etti.

Düzce İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar da din anlamında bir kardeş şehirlerinin olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini ve bu kardeşlik kapsamında Nalçik şehrine giderek inceleme yaptığını belirtti. Gürpınar, şöyle konuştu: "Birçok caminin minberi, minaresi, sırası ve masası yok. Bu tür araç gereçleri temin edeceğiz. Bir minber hazırlatıyoruz ve onu göndereceğiz. Ardından diğer ihtiyaçlarını temin etmek için gayret göstereceğiz. Eğitim alanında da hazırlıklarımızı sürdürüyoruz."

Nalçik Müftüsü Enes Pşihaçev ve Düzce Müftüsü Alaaddin Gürpınar daha sonra Düzce Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Düzce ve çevre ilçelerde görev yapan din görevlileri ile bir araya gelerek tanışma ve bilgi alışverişinde bulundular. Toplantı öncesi Müftüleri Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Büyük karşıladı.