Nairobi: Ruanda Hükümeti, Fransız Elçiliği'nin Kapatılması Kararını Aldı

Nairobi: Ruanda Hükümeti, Fransız Elçiliği'nin Kapatılması Kararını Aldı

Fransa'da Bir Mahkemenin, 1994 Yılında Soykırım İşledikleri Yönünde Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ve 9 Yardımcısı Aleyhinde Dava Açılması Yönündeki Kararının Ardından Ruanda Hükümeti, Ülkedeki Fransız Elçiliği'nin Kapatılarak, Büyükelçinin 24 Saat İçinde Ülkeden Gönderileceğini Açıkladı.

Nairobi: Ruanda Hükümeti, Fransız Elçiliği'nin Kapatılması Kararını Aldı

Fransa'da bir mahkemenin, 1994 yılında soykırım işledikleri yönünde Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ve 9 yardımcısı aleyhinde dava açılması yönündeki kararının ardından Ruanda Hükümeti, ülkedeki Fransız Elçiliği'nin kapatılarak, büyükelçinin 24 saat içinde ülkeden gönderileceğini açıkladı.

Fransa'nın başkenti Paris'te Yargıç Jean Louis Brugiere'nin Ruanda Devlet Başkanı Kagame ve 9 yardımcısının, selefi Juvenal Habyarimana'nın öldürülmesine karıştıkları gerekçesiyle kovuşturulmasını istemesinin ardından, Ruanda kabinesi acil olarak toplanarak Fransız Elçiliği'nin kapatılmasına karar verdi. Ruanda Dışişleri Bakanı Charles Murigande, "Kabine toplantısında Fransız Büyükelçi'nin 24 saat içinde ülkeden gönderilmesine karar verildi. Ayrıca Büyükelçilik ve Fransız Kültür Merkezi'nin de içinde bulunduğu ülkedeki tüm Fransız kurumlarının kapatılması kararlaştırıldı" dedi. Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Ruanda'nın Fransa ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldığı doğrulandı.

Fransız Yargıç Bruguiere, Çarşamba günü Kagame ve 9 yardımcısı hakkında 1994 yılında Habyarimana'nın uçağının düşürülmesi olayına karıştıkları gerekçesiyle uluslararası tutuklama emri çıkarmıştı.

Kaynak: İHA