Nabucco Projesinde Son Durum

Nabucco Projesinde Son Durum

Nabucco Gas Pipeline International, Nabucco Teknik Detay Planlamasında Önemli Bir Döneme Girildiğini Açıkladı.

Nabucco Projesinde Son Durum

Nabucco Gas Pipeline International, Nabucco teknik detay planlamasında önemli bir döneme girildiğini ve tüm transit ülkelerden Başlangıç Mühendislik Tasarımı için 5 mühendislik firmasının belirlendiğini açıkladı.

Nabucco Gas Pipeline International Genel Müdürü Reinhard Mitschek adına yapılan yazılı açıklamaya göre, Başlangıç Mühendislik Tasarımını yürütecek Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'deki yerel beş mühendislik firmasının söz konusu planlama çalışmalarında koordinasyonu İngiliz mühendislik ve danışma firması Penspen sağlayacak.

Mitschek, yerel firmaların şu anda, gerekli detaylı planlamayı gerçekleştirmek için boru hattı rotasının tamamının tüm teknik detaylarını değerlendirdiğini, araştırdığını, sonuçların, resmi onaylar ve kalite spesifikasyonlarının gaz tedarikçileriyle müzakereler için ön koşul olacağını belirtti. Analiz, finansal kurumların başından beri dahil olduğu çevresel ve sosyal etki değerlendirmesinin önemli bir bölümü olacak.

Prag?da, 8 Mayıs'ta gerçekleşen AB Zirvesi'nin Nabucco için önemli bir siyasi kilometre taşı olduğuna işaret eden Reinhard Mitschek, açıklamasında, şunları kaydetti:

''Çok önemli arz ülkelerinin ve Türkiye'nin AB Zirvesi?ne katılımı, Türkiye ve Avrupa için yeni bir arz rotası olan 4?üncü koridordan faydalanmak için projeye dahil olan herkesin güçlü politik iradesini gösterdi. Nabucco?nun yasal çerçevesi için önemli bir dönüm noktası olacak olan hükümetler arası anlaşma, şu anda bakanlıklar düzeyinde görüşülüyor ve Haziran sonunda imzalanması bekleniyor.''

Kaynak: AA