Nabi Şensoy: "Karar Geçerse Başka Meclisler İçin Emsal Teşkil Edebilir"

Nabi Şensoy: "Karar Geçerse Başka Meclisler İçin Emsal Teşkil Edebilir"

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, 1915 Olaylarıyla İlgili Tasarının ABD'de Kabul Edilmesi Halinde Bunun Başka Ülke Parlamentolarına Emsal Teşkil Edeceğini Belirtti.

Nabi Şensoy:

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, 1915 olaylarıyla ilgili tasarının ABD'de kabul edilmesi halinde bunun başka ülke parlamentolarına emsal teşkil edeceğini belirtti.

Şensoy, "Benzeri kararlar, AB üyesi ülke parlamentolarından çok daha kolay geçer. Daha fazla ileriye gitmeden bu konuda bir çıkış yolu bulunmalı. Aksi takdirde, Ermeni diasporasına çok önemli kozlar verilir. Konuyu BM'ye götürülebilir, tazminat ve toprak gibi farklı taleplerde bulunabilirler'' dedi.

Şensoy, TBMM Dışişleri Komisyonuna, tasarıyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Şensoy, Türk-ABD ilişkilerinde, ambargo konulduğu dönemler de dahil olmak üzere, ABD'deki hiç bir Türk büyükelçinin istişare için bile geri çağrılmadığını ifade ederek, ilk kez bir Türk Büyükelçinin ''duyarlılık gösterilerek'' çağrıldığını ve bunun da ABD'ye güçlü bir mesaj olduğunu kaydetti.

Şensoy, ABD'de hiçbir zaman Türkiye lehine bu düzeyde güçlü bir lobi faaliyeti yapılmadığını belirterek, ''Tasarının çıkmaması için Bush da dahil herkes milletvekillerini aradı'' dedi.

ABD'li yetkililerin çabaları sonucunda kendilerinin de 100'ün üzerinde milletvekiliyle temasa geçtiğini anlatan Şensoy, temaslar sonucunda bazı milletvekillerinin tasarıdan imzalarını çektiklerini hatırlattı.

Türkiye'nin ABD'deki Yahudi lobisini yeniden kazanması gereğine işaret eden Şensoy, geçmişte Yahudilerin Türkiye'ye büyük destek verdiğini hatırlattı.

ABD kamuoyunda ''Türkler birkaç gün konuşup sonra unuturlar'' izlenimi bulunduğunu belirten Şensoy, bu izlenimin yok edilmesi gereğini vurguladı. Tasarı; Temsilciler Meclisine gelmeden bazı yaptırımlar uygulanması gerektiğini kaydeden Şensoy, bunun dozajının da iyi ayarlanmasının şart olduğunu söyledi.

Türkiye'nin kritik bir süreçte olduğunu ve böylesi bir kararın alınmasının mutlaka önlenmesi gerektiğini ifade eden Şensoy, ABD'de böylesi bir kararın kabul edilmesinin AB üyesi ülke parlamentolarını da etkileyeceğini belirtti.