Nabi Avcı'dan Dekan Aydın'a 'İslami Bisiklet' Tepkisi

Nabi Avcı'dan Dekan Aydın'a 'İslami Bisiklet' Tepkisi

24.09.2012 15:30 | Son Güncelleme: 24.09.2012 15:54
Nabi Avcı'dan Dekan Aydın'a 'İslami Bisiklet' Tepkisi

Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Aydın'ın İslami bisiklet konusundaki görüşlerine tepki gösterdi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Aydın'ın İslami bisiklet konusundaki görüşlerine tepki gösterdi. Avcı, "Şimdi kendisine bisikletle ilgili laflar atfedilen hoca Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç bir bilim ve felsefe tarihi hocası. Birtakım teknolojik ürünler Çin'de üretilirse ne olur, İslam dünyasında üretilirse ne olur, Batı'da üretilirse ne olur? O bu uygarlıkların değerlerini teknolojilere nasıl yansıdığını ve onları anlatmak için söylüyor. Ama bu gazetecilikte buna dönüşmüş. En azından bizim akademisyenler olarak bu sözün arkasında ne var? Nerede, nasıl ve neler söylemiş? Bunları bilerek konuşursak, daha iyi anlaşırız." dedi.

Anadolu Üniversitesi 2012 – 2013 öğretim yılı açılış töreni düzenlendi. Üniversitenin Yunus Emre Kampüsü'ndeki Atatürk heykeline çelenk konulması ile başlayan törenler, Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti. Bu yıl 'Global Kampus' temasının işlendiği törenlerde öğrenciler adına konuşmayı Erasmus öğrencisi Monika Smolka yaptı. Ayrıca üniversitenin açıköğretim sistemi bünyesinde yurt dışında öğrenim gören öğrencileriyle de video konferans yöntemi ile bağlantı kuruldu. Kosova Prizren, Bakü ve Köln'de bulunan üniversite öğrencileri yurt dışında yapılan faaliyetleri anlattı.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, törende yaptığı konuşmada, dünyada eğitim sisteminde büyük bir değişim içerisinde olduğunu ve üniversite olarak buna ayak uydurduklarını ifade etti.

Üniversitenin her alanında ciddi atılımlar sağladıklarını ifade eden Aydın, özellikle Açıköğretim sistemi ile dünyaya açıldıklarını ve bu sistemde önemli değişikliklere gidildiğine dikkat çekti. Açıköğretim Fakültesi'nin yayınlamış olduğu ders kitaplarını bilgisayar ortamında e-kitap haline getirdiklerini kaydeden Aydın, bunun diğer üniversitelere model olacağını söyledi. Yeni uygulamayla birlikte kitapta kullanılan kağıt tasarrufunun 100 milyon TL olduğunu kaydeden Aydın, bunun ciddi bir ekonomik kazanç sağladığını söyledi.

DEKAN AYDIN'DAN PROFESÖR AÇIKGENÇ'E İSLAMİ BİSİKLET TEPKİSİ

Öğretim elemanları adına konuşan Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Aydın ise Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç'in 'İslami bir bisiklet üretilebilir. İslam'a göre ameller niyete göredir. Allah'ın rızasını gözeterek ve insanlara faydalı olması öncelenerek üretilen bir bisiklet İslami bisiklet olur' şeklindeki ifadelerini eleştirdi.

Dekan Aydın, "Şöyle bir tartışma oldu. Bir profesör çıktı ve 'İslami bisiklet üretilebilir' diye tuhaf bir şey ortaya attı. Çok gereksiz, çok anlamsızdı. Hatta dünyaca ünlü Ekonomist dergisi 15 Eylül tarihli sayısında bunu alaya aldı. 'Türkiye'de bilim' diye. Ben bir bilim adamı olarak buna üzüldüm." dedi.

Anadolu Üniversitesi olarak böyle bir çalışmada üniversitenin nasıl bir rol alacağına ilişkin değerlendirmede bulunan Aydın, "Acaba Anadolu Üniversitesi bir bisiklet projesi yapsaydı, nasıl bir şey olurdu. Zannediyorum İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bu projenin yönetim ve organizasyonunu üstlenirdi. İletişim Bilimleri Fakültesi de ciddi bir tanıtım kampanyası düzenlerdi. Mühendislik Fakültesi 'en iyi hangi malzemeden yapılır?' sorusunun cevabını arardı. Güzel Sanatlar Fakültesi Estetik ve Sanatsal bisikletler tasarlardı. Açıköğretim Fakültesi de bisiklet binmeyi ve eğitimini dünyanın birçok ülkesine götürür ve ciddi bir kaynak oluştururduk. Zannediyorum ki bu kaynağın bir bölümünü de Maliye Bakanlığı'na devrederdik. Aslında bu bisiklet örneği Anadolu Üniversitesi hakkında ipuçları sunuyor. Vizyonumuz yaşam boyu öğrenme olarak bir dünya üniversitesi olma." ifadelerini kullandı.

Dekan Aydın'ın İslami bisiklet konusundaki açıklamaları törene katılan TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı'nın eleştirisine neden oldu.

"Konuşmamı kısa kesecektim. Ama şu İslami bisiklet meselesi beni tahrik etti." diyen Avcı, konunun gazetelerde yanlış anlatıldığını belirtti.

Avcı, "Bu bir gazete haberidir. Bir profesör İslami bisiklet önerdi. Haber bu. Peki, haberin arkasında ne var? Bu gazete haberinin aslı şu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bir çalıştay düzenleniyor. Çalıştayın konusu, 'Teknoloji, Medeniyet ve Değerler.' Bu çalıştayda bilim ve teknoloji tarihçileri teknolojinin gelişmesiyle içinde doğduğu uygarlık arasında nasıl bir ilişki vardır, bunu tartışıyorlar. Şimdi kendisine bisikletle ilgili laflar atfedilen hoca Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, bir bilim ve felsefe tarihi hocası. Birtakım teknolojik ürünler Çin'de üretilirse ne olur, İslam dünyasında üretilirse ne olur, Batı'da üretilirse ne olur? O bu uygarlıkların değerlerini teknolojilere nasıl yansıdığını ve onları anlatmak için söylüyor. Ama bu gazetecilikte buna dönüşmüş. En azından bizim akademisyenler olarak bu sözün arkasında ne var? Nerede, nasıl ve neler söylemiş? Bunları bilerek konuşursak, daha iyi anlaşırız." şeklinde konuştu.

Nabi Avcı'dan Dekan Aydın'a 'İslami Bisiklet' Tepkisi
Nabi Avcı'dan Dekan Aydın'a 'İslami Bisiklet' Tepkisi

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Nabi Avcı'dan Dekan Aydın'a 'İslami Bisiklet' Tepkisi - Eskişehir
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 22:16:24. #1.14#
title