Myp Lideri Yılmaz: Cumhurbaşkanı Seçim Kanununun Değişmesi ve Düzeltilmesi Şart

Myp Lideri Yılmaz: Cumhurbaşkanı Seçim Kanununun Değişmesi ve Düzeltilmesi Şart

MYP Cumhurbaşkanlığı Seçimine Yönelik 6271 sayılı Kanunu Anayasa Mahkemesine götürüyor.

Myp Lideri Yılmaz: Cumhurbaşkanı Seçim Kanununun Değişmesi ve Düzeltilmesi Şart

MYP Cumhurbaşkanlığı Seçimine Yönelik 6271 sayılı Kanunu Anayasa Mahkemesine götürüyor. Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, Cumhurbaşkanı seçim kanununun değişmesi ve düzeltilmesinin şart olduğunu belirterek, "Anayasa Mahkemesine gerekli başvurular yarın hukukçular tarafından yapılacak. Eğer itiraz kabul görürse Cumhurbaşkanlığı için seçilme şartını tamamlamış siyasi partilerin aday gösterebilmesinin önü açılmış olacak. Buna göre tam demokrasi adına önemli bir adım da atılmış olacak ve meclis gölgesin de olmayan gerçek bir demokratik seçimle ülke de ilk Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak" dedi.

MYP Lideri Yılmaz yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçim kanununa itirazlarının olduğunu, bu kanunun değişmesi ve düzeltilmesinin şart olduğuna dikkat çekerek, "Usulü Esasına aykırı bir kanun. Ülkemizde Cumhurbaşkanlığının seçimine yönelik kanun kendi için de katledilmiştir. Kanunun ilk maddesi 'Cumhurbaşkanı Halk Tarafından Seçilir' hükmüne amil olmasına rağmen sonrasın da adayın belirlenme usul ve yöntemi bu maddenin genel hükmünü ortadan kaldırmaktadır. Buna göre Cumhurbaşkanını halk değil öncesin de meclis seçmektedir. Talebimiz açık ve net" ifadelerine yer verdi.

-"TAM DEMOKRASİ ADINA ÖNEMLİ BİR ADIM ATILMIŞ OLACAK"-

Cumhurbaşkanı seçim kanunu için yapılan itiraz kabul görürse Mclis gölgesinde olmayan gerçek bir demokratik seçimle ilk Cumhurbaşkanının seçilmiş olacağını vurgulayan Yılmaz şunları kaydetti:

"Siz ülkenize hükümet seçerken bu hükümeti oluşturan milletvekillerini halk seçer diyerek yeterlilik kazanmış siyasi parti adaylarını sandıkta yarıştırırken aynı ifadeyi kullandığınız Cumhurbaşkanlığı seçimi için "halk seçer' ifadesini kullanıp sonra meclisin iradesine sevk edemezsiniz. Böyle bir durum da kanun kendi temel konusuna aykırılık teşkil eder ve "Cumhurbaşkanı Halk tarafından seçilir' ifadesi boşluğa düşer ve hükümsüz kalır. Mevcut duruma göre Cumhurbaşkanını Meclisin dayattığı adaylar arasından halk seçer mantığı ortaya çıkmaktadır ki bu durum, Anayasanın ilgili maddesine aykırılık teşkil etmektedir. Anayasa Mahkemesine gerekli başvurular yarın hukukçular tarafından yapılacak. Eğer itiraz kabul görürse Cumhurbaşkanlığı için seçilme şartını tamamlamış siyasi partilerin Aday gösterebilmesinin önü açılmış olacak. Buna göre tam demokrasi adına önemli bir adım da atılmış olacak ve meclis gölgesin de olmayan gerçek bir demokratik seçimle ülke de ilk Cumhurbaşkanı seçilmiş olacaktır."