Muzzy İzzet: Sünnet Olduktan Sonra Türk Arkadaşlarla Kaynaşmam Daha Kolay Oldu

Eski milli futbolcu Muzzy İzzet, "Kampta arkadaşlar; 'Sünnet oldu mu?' diye sormuşlardı. 'Evet bu Türk olmuş' diyerek tasdik edildim. Kaynaşmam kolay oldu." dedi.

Muzzy İzzet: Sünnet Olduktan Sonra Türk Arkadaşlarla Kaynaşmam Daha Kolay Oldu

Futbol kariyerine Chelsea'de başlayan ve Leicester'ın efsane isimlerinden olan Muzzy İzzet, Türk Milli Takım dönemiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

İzzet, 6-7 yaşındayken beni kliniğe götürdüler ve sünnet ettiler Özellikle Milli Takım'da sünnetli olmam benim işime gelmiştir. Kampta arkadaşlar; 'Sünnet oldu mu?' diye sormuşlardı. 'Evet bu Türk olmuş' diyerek tasdik edildim. Kaynaşmam kolay oldu." ifadelerini kullandı.

İzzet'in röportajı şu şekilde:

*Milli Takım'daki dönemin maalesef kısa sürdü. O dönemi anlatır mısın?

Kimseye kırgınlığım yok. Türk Milli Takımı'na seçilmek fantastikti. Ancak Türkçe bilmediğim ve o dönemde de pek fazla İngilizce bilen olmadığı için zorlandım. Sadece federasyondan, tercüman anlamında yeterince destek görmediğimi düşünüyorum. Takım konuşmalarında bana yardım edebilirlerdi. Teknik direktörler doğal olarak maç öncesi konuşmalarını Türkçe yapıyordu. Takımla aramda dil ve iletişim bariyeri vardı. Bu en büyük sıkıntımdı.

*Şu anki Milli Takım'ı nasıl görüyorsun?

"DÜNYA KUPASI'NA GİDECEK KADROMUZ VAR"

Harika oyunculardan kurulu bir Milli Takım var. Euro 2016'da takım görüntüsü veremediler. Sahada organizasyon sorunu vardı. Oyuncular biraz kendileri için oynuyor gibiydi. Türkiye her zaman teknik kapasitesi yüksek ve çok yetenekli oyuncular yetiştiriyor. Artık daha iyi olma zamanı. Umarım 2018 Dünya Kupası'na gidebilir bu takım... Çünkü bu başaracak bir kadro elimizde var.

*2002'deki üçüncülükte yer almıştın. O dönem hakkında neler söylersin?

"TÜRKİYE'DE İNSANLAR ÇILDIRMIŞTI"

O kadronun bir parçası olduğum için gururluyum. Şu anki takımdan farkını söylememiz gerekirse, birlikte hareket edebiliyorduk. Bizim takım, kaliteli oyunculardan kuruluydu... Nereye kadar gideceğimizi bilmiyorduk ama her kazanılan maç sonrasında bir sonrasını istemeye başladık. Üçüncülüğü elde etmemiz ilginçti. Türkiye'de insanlar adeta çıldırmıştı.

Bildiğiniz gibi artık emekli bir futbolcuyum. Ortağım eski takım arkadaşım Steve Walsh ile birlikte akademi işletiyoruz. Akademide de işler iyi gidiyor. 80 civarı öğrencimiz var. Burası tam bir okul gibi. Çocuklar, sabah derslerini çalıştıktan sonra öğleden sonra bizimle vakit geçiriyor.

"PARÇAYI BANA VERDİLER, 'BUNU SAKLAYACAKSIN' DEDİLER"

Muzzy İzzet, sünnet olayına açıklık getirdi: "6-7 yaşındayken; 'Annem siz çıldırdınız mı?' diye söylenirken; beni Londra'da bir kliniğe götürdüler. Bir anda perde çekildi iğneler, gözyaşı vs. derken; ağladığımı, çığlıklarımı hatırlıyorum. Daha sonra parçayı bana bir tüpün içinde verdiler. 'Bunu alıp, saklayacaksın' dediler.

İngiliz olarak görülsem bile aslında yüzde 50 Türk'üm diyebilirim. Özellikle Milli Takım'da sünnetli olmam benim işime gelmiştir. Kampta arkadaşlar; 'Sünnet oldu mu?' diye sormuşlardı. 'Evet bu Türk olmuş' diyerek tasdik edildim. Kaynaşmam kolay oldu."

"MUSTAFA KEMAL BENİ GÜÇLÜ KILDI"

İzzet, "Doğu Londra'da Mustafa Kemal İzzet olarak dünyaya geldiğimde zor bir misyon taşıdığımı fark ettim. Beni güçlü kılıyordu o isim. Ama dediğim gibi taşıması bir o kadar zordu. Mesela okulda bile öğretmen; 'Mustafa Kemal kim?' dediği zaman bütün dikkatler benim üstüme çevriliyordu. Ama isimle gurur duyuyorum." ifadeleriyle açıklamalarına son verdi.

(LigRadyo)