Müzik, Kültürlerarası Diyaloga Hizmet Edecek

Müzik, Kültürlerarası Diyaloga Hizmet Edecek

Avrupa Festivaller Birliği'nin (Efa) 40 Üyesi, Antalya'da Kültürlerarası Diyalog Bildirisi'ne İmza Attı.

Müzik, Kültürlerarası Diyaloga Hizmet Edecek

Avrupa Festivaller Birliği'nin (EFA) 40 üyesi, Antalya'da Kültürlerarası Diyalog Bildirisi'ne imza attı.

Bildiriye Türkiye'den aralarında uluslar arası Aspendos, İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin müzik festivallerinin de bulunduğu 40 EFA üyesi imza koydu. Bildiride farklı kültürlerin, din ve inançların barışçıl bir etkileşim kurabilmesi için sanatçı, idareci ve gönüllülerin kültürlerarası diyalog konusunda bilinçlenmesi gerektiğinin altı çizildi.

EFA 2008 Genel Kurulu Antalya'da yapıldı. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin ev sahipliği yaptığı genele kurula 27 ülkeden 60 sanat festivalini temsilen 150 delege katıldı.

Genel kurulun ardından Antalya Kültür Merkezi'nde Kültürlerarası Diyalog üzerine Sanat Festivalleri Bildirisi imzalandı.

Bildiriye, Türkiye'den EFA üyesi olan Aspendos Uluslar arası Opera ve Bale Festivali, İstanbul Uluslar arası Müzik Festivali, Uluslar arası Ankara Müzik Festivali, Uluslar arası İzmir Festivali ve Uluslar arası Mersin Müzik Festivali de imza attı.

40 EFA üyesinin imzaladığı bildiriye imza koyan festivaller şunlardan sorumlu olacak: "Etkili bir kültürler-arası diyalog yapılandırılması, böyle bir diyalogun farklı kültürler etnik gruplar, dinler, diller, inançlar ve sosyal temeller arasında barışçıl bir etkileşim kurmak için gerekli bir araçtır. Toplumlar ve bireyler arasında saygılı ve özgür bir alış veriş olarak algılanan, insan hakları ve demokrasinin korunması için kaçınılmaz olan kültürel farklılıkların desteklenmesini ve sürdürülmesini hedef edinen kültürlerarası diyalog hakkında sanatçıların,idarecilerin,işbirlikçilerin ve gönüllülerin farkındalıkları sağlanacaktır. Farklı,yabancı,ya da azınlık kültürlerine karşı önyargıya, ayrımcılığa,cehalete ve bunları tek bir kalıba sokmaya karşı çıkılması, yaratıcı kolektif kaynakların harekete geçirilmesi ve katılımın insanlar arasındaki bağ olarak kutlanması sağlanacaktır."

Kaynak: CHA