Müziğin Evrensel Sesi Caz, İstanbul'la 13. Kez Buluşuyor

Müziğin Evrensel Sesi Caz, İstanbul'la 13. Kez Buluşuyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Tarafından Düzenlenen 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali Ortaköy'deki Esma Sultan Yalısı'nda Gerçekleştirilen Açılış Töreni İle Başladı. Caz Severlerin Yoğun İlgi Gösterdiği Geceye İstanbul Valisi Muammer Güler De Katıldı. Tören Yakın Zaman Önce Vefat Eden Arif Ma...

Müziğin Evrensel Sesi Caz, İstanbul'la 13. Kez Buluşuyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali Ortaköy`deki Esma Sultan Yalısı`nda gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Caz severlerin yoğun ilgi gösterdiği geceye İstanbul Valisi Muammer Güler de katıldı. Tören yakın zaman önce vefat eden Arif Mardin`in anılması ile başlandı.

Törende festivalin ¨Yaşam Boyu Başarı Ödülü¨, Türk cazına öncülük etmiş, radyo programcısı, eleştirmen ve müzik yazarı Cüneyt Sermet ile yine Türk cazının konturbas ustası Selçuk Sun`a takdim edildi. Cüneyt Sermet törene katılamazken, Selçuk Sun`a plaketini İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı takdim etti. Eczacıbaşı`da Arif Mardin`in vefat edişinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ödül töreninin ardından festivale sponsor olan firmalara İstanbul Valisi Muammer Güler ve Bülent Eczacıbaşı teşekkür plaketleri sunuldu.
Ödül törenini; bugüne kadar yayınladığı beş albüm ile her seferinde Billboard caz listelerinde ilk beşe girmeyi başaran, Amerikalı caz vokalisti Steve Tyrell şenlendirdi. İstanbul`u iki hafta boyunca bir caz kentine dönüştürecek olan 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 30`un üzerinde topluluk ile 200`ün üzerinde müzisyeni İstanbullu müzikseverlerle şehrin 10 farklı mekanında buluşturacak.

FESTİVALİN YILDIZLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Festival, bu yıl özellikle iddialı caz konserleri ile akıllarda kalacak. Vokal cazın `kraliçesi` Diana Krall, 76 yaşında enerjisi ile gençlere taş çıkaran efsane piyanist Ahmad Jamal, ¨Careless Love¨ albümü ile Türk dinleyicisinin de çok sevdiği Madeleine Peyroux, Led Zeppelin`in müziğini caz ile ustaca harmanlayan ¨Orchestre National de Jazz¨, bu yıl festivalde izleyeceğimiz konserlerden ön plana çıkanları. Brezilyalı dünyaca ünlü müzisyen ve bossa nova yıldızı, aynı zamanda Brazilya Kültür Bakanı olan Gilberto Gil ve New Orleans ruhunun elçileri, Aaron Neville`in de yer aldığı kadrosu ile The Neville Brothers, festivalin bu yılki diğer konuklarından. Dünyaca ünlü sufimiz Kudsi Erguner, çok özel bir konser için Norveçli usta basçı Arild Andersen ve Brezilya`nın vurmalı çalgılar üstadı Nana Vasconcelos ile bu yıl festivalde buluşuyor. Festivale katılacak diğer bazı isimler arasında; Charles Lloyd, John Scofield, Sting ile çalışan yakışıklı trompetçi Chris Botti, ¨Funky Abba¨ projesi ile Nils Landgren Funk Unit, Arif Mardin`in son keşfi Raul Midon, salsanın yeni yıldızı Sergent Garcia da yer alıyor. Festivalde diğer süpriz sanatçıları, Caz Vapuru`nu, Genç Caz`ı ve sokak konserlerini de unutmamak lazım. Bilet fiyatları 20 ila 150 YTL arasında.