Müzeler Haftası Etkinlikleri Renkli Başladı

Müzeler Haftası Etkinlikleri Renkli Başladı

Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi Ortaklığında Bu Yıl 27.'si Düzenlenen 'Müzeler Haftası', Atatürk Müzesi'nde Yapılan Törenle Başladı.

Müzeler Haftası Etkinlikleri Renkli Başladı

Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi ortaklığında bu yıl 27.'si düzenlenen 'Müzeler Haftası', Atatürk Müzesi'nde yapılan törenle başladı.

Her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 'Müzeler Haftası'nın açılış töreninde, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez'in koleksiyonundaki 'Bursa Fermanları Sergisi', Atatürk Müzesi Sergi Salonu'nda beğeniye sunuldu. 19 parçadan oluşan özel sergiyi ilgiyle izleyen konuklar, Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçılarının Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan repertuarını da keyifle dinledi.

Törende konuşma yapan Bursa Müze Müdürü Enver Sağır, bu yıl 27. kez kutlanan Müzeler Haftası ile halkın müzeler hakkında bilinçlendirilmesinin amaçlandığını söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik ise, "Hayatta her şey insan için. İnsanların kültürünü tanıması da modernliğin göstergesidir. Ülkemiz kültür zengini bir ülkedir. Bursa'da bulunan müzeler de kentimizin kültürünü gözler önüne sermektedir. Müzelerimizde 100 bin civarında eser bulunmaktadır. Bu eserler medeniyetin tanığıdır. Müzelerimizdeki kültürel zenginliği önce kendimiz tanımalı, sonra da çevremize aktarmalıyız." diye konuştu.

Açılışa, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı.

Kaynak: CHA