Müze ve Örenyerleri İçin "Müze Kart" Uygulması

Müze ve Örenyerleri İçin "Müze Kart" Uygulması

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Vatandaşların Müze ve Örenyerlerine Olan İlgisini Artırmak İçin Çalışmalar Yaptığını Duyurdu. Bu Amaçla "Müze Kart" Uygulamasının Başlatıldığını Açıklayan Aktakka, "Bir Yıl Geçerli Olacak Kart Uygulamasıyla Ziyaretçi Sayısının Artırılması Hedefleniyor" Dedi.

Müze ve Örenyerleri İçin

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın vatandaşların müze ve örenyerlerine olan ilgisini artırmak için çalışmalar yaptığını duyurdu. Bu amaçla "Müze Kart" uygulamasının başlatıldığını açıklayan Aktakka, "Bir yıl geçerli olacak kart uygulamasıyla ziyaretçi sayısının artırılması hedefleniyor" dedi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, müze ve örenyerlerine ilgiyi artırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün 5 Mayıs 2008 tarihinde bir yazı yayınladığını söyledi. Bakanlık tarafından yapılan bu çalışmayla vatandaşların müze ve örenyerlerine ekonomik koşullarda giriş yapmasını sağlamak ve sadece eserleri görmek için gelinen yerler değil aynı zamanda kültürel yaşam alanları olmalarının hedeflendiğini belirten Aktakka, "Bu amaçla Bakanlığımız tarafından ‘Müze Kart' çalışmasına başlanmıştır. Vatandaşlarımız için kart çıkarma çalışmaları Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'nce yürütülmektedir. Bir yıl süre ile geçerli olacak olan ‘Müze Kart' ücret karşılığında müze giriş alanlarında, hava meydanlarında ve internet siteleri aracılığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerimizde satışa sunulacaktır" diye konuştu.

Müze Kart'ın amacının Türk vatandaşlarının müze ve örenyeri ziyaretini artırmak olduğunu değinen Nuri Aktakka, müzeleri sosyal ve kültürel etkinlik alternatiflerinden birisi olarak konumlandırmak istediklerini dile getirdi. Toplumda tarih ve arkeoloji bilincinin yükseltilmesi için bu tür çalışmaların gerekli olduğuna işaret eden Aktakka konuşmasında, "Müzelerin ulaşılabilir olması lazım. Müze ve örenyeri ziyaretlerinin sağlıklı bie şekilde değerlendirilmesi de bu uygulamayla daha kolay hale gelecek. Bu sebeple Bakanlığımız ‘Müze Kart'ın' tanıtımını yapmak üzere bir iletişim kampanyası yürütüyor. Hali hazırlı ‘Müze Kart' uygulamasına geçiş için çalışmalar devam etmekte olup, teknik alt yapının tamamlanmasını takiben bu uygulama Müzeler Haftası içinde kamuoyuna duyurularak, hayata geçirilmesi planlanıyor" ifadelerine yer verdi.

(MB-İK) 17.05.2008 14:09 TSİ

Kaynak: İHA