Muzaffer Tekin: Danıştay Davasının Ergenekon'la Birleştirilecek Olmasına Sevindim

Muzaffer Tekin: Danıştay Davasının Ergenekon'la Birleştirilecek Olmasına Sevindim

Ergenekon Davasının Tutuklu Sanıklarından Muzaffer Tekin, Danıştay Davasının Ergenekon Davasıyla Birleştirilecek Olmasına Sevindiğini Söyledi. Tekin, Mahkeme Heyetini İhsas-ı Rey Yapmakla Suçladı.

Muzaffer Tekin: Danıştay Davasının Ergenekon'la Birleştirilecek Olmasına Sevindim

Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Muzaffer Tekin, Danıştay davasının Ergenekon davasıyla birleştirilecek olmasına sevindiğini söyledi. Tekin, mahkeme heyetini ihsas-ı rey yapmakla suçladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi''nde görülen Ergenekon davasının öğleden sonraki oturumunda sanıklar söz alarak talep üzerine gelen evraklar ve tahliyelerine ilişkin açıklamada bulundu. Danıştay davasının Ergenekon davasıyla birleştirilecek olmasına sevindiğini belirten tutuklu sanık Muzaffer Tekin, Danıştay davası sanıklarını kastederek, "Biz suçlu değiliz. Onlarla savaşa savaşa, onları başka yere göndereceğiz. Kimse bizi o canilerle bir araya getiremez." diye konuştu.

Tekin, Danıştay davasıyla Ergenekon davasının birleştirilmesi yönünde mahkeme tarafından bildirilen görüşe dikkat çekerek, "Geçtiğimiz Cuma günü yaptığınız uygulama ile taraf olduğunuzu açıkça belirttiniz. Hukuki tabiriyle ihsası rey yaptınız. Danıştay kararının verildiği gün beni sorgulamanızın amacı neydi? Yeni bir delil mi elde etmiştiniz? Zira Osmancık, mahkemenize yeterli delil sunmuştu zaten." diye konuştu. Bunun üzerine Başkan Hasan Hüseyin Özese, "Bizim bağcıyı dövmek gibi bir niyetimiz yok. Amacımız maddi gerçeği ortaya koymaktır. Tarafsızlığımızdan, bağımsızlığımızdan ve adil olduğumuzdan kimsenin şüphesi olmasın." diye açıklama yaptı.

Bu arada, Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin şüpheli olarak talimatla ifadesi alınan "Ergenekon" davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı ve avukatı Zeynep Küçük, Malatya Cumhuriyet Savcısı Ömer Tetik hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) suç duyurusunda bulundu. Avukat Zeynep Küçük tarafından hazırlanan dilekçede, Zirve Yayınevi'nde meydana gelen katliama ilişkin Malatya Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Veli Küçük'ün talimatla Silivri Cumhuriyet Savcılığı'nda şüpheli olarak ifadesinin alındığı hatırlatıldı. Dilekçede, Savcı Ömer Tetik'in bu soruşturma sırasında kendisine yüklenen sorumlulukları yerine getirmediği, soruşturmayı usul ve yasalara aykırı olarak yürüterek olmayan bir delil üzerinden Veli Küçük'ün şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınmasına karar verdiği iddia edildi.

Herhangi bir suç isnat edilmeksizin de bu cinayetle ilgili düzenlenen yeni iddianamede de Veli Küçük'ün ismine yer verilerek kişilik haklarının savcı tarafından ihlal edildiği vurgulanan dilekçede, yargı içersinde yapılan kanunsuz ve hukuk dışı işlemler gerçekleştiren savcı Ömer Tetik hakkında ceza ve disiplin soruşturmasının açılması için gerekli işlemlerin yapılması istendi.

(CİHAN)