Mutteki: "Mantıklı Bir Formül Bulunabilir"

Mutteki: "Mantıklı Bir Formül Bulunabilir"

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (Uygk) Genel Sekreteri Ali Laricani ile AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana Arasında Ankara'da Yapılan Görüşmelerde, Ülkesinin Nükleer Sorununa İlişkin "Mantıklı Bir Formül Bulunabileceğini" Söyledi.

Mutteki:

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Ali Laricani ile AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana arasında Ankara'da yapılan görüşmelerde, ülkesinin nükleer sorununa ilişkin "mantıklı bir formül bulunabileceğini" söyledi.

Manuçehr Mutteki, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Javier Solana'nın "uranyum zenginleştirmenin askıya alınması konusunun yeniden tanımlanması" biçimindeki görüşünü nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Askıya alma, karmaşık veya anlaşılmayacak bir kelime değil. Bu yüzden yeniden tanımlamaya ihtiyaç yok" dedi.

Laricani-Solana görüşmesinde, "İran'ın nükleer zenginleştirme hakkının 5 artı 1 ülkelerince resmi olarak tanınması ve İran'ın barışçıl amaçlı nükleer faaliyetlerinden bir sapma olmadığı" gibi 2 etmen olduğunu ifade eden Mutteki, "Eğer bu 2 konu mantıklı bir biçimde dikkate alınırsa, müzakereler sürer ve soruna ilişkin mantıklı bir formül bulunabilir" diye konuştu.