Mutteki: İran Kendisine Sunulan Paketi İnceliyor

Mutteki: İran Kendisine Sunulan Paketi İnceliyor

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Nükleer Programıyla İlgili Olarak AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana Başkanlığında Kendilerine 2 Hafta Önce Sunulan Öneri Paketini İncelemeyi Kabul Ettiklerini, İncelemenin Halen Sürdüğünü ve Pakete Çok Yakında Yanıt Vereceklerini Söyledi.

Mutteki: İran Kendisine Sunulan Paketi İnceliyor

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, nükleer programıyla ilgili olarak AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana başkanlığında kendilerine 2 hafta önce sunulan öneri paketini incelemeyi kabul ettiklerini, incelemenin halen sürdüğünü ve pakete çok yakında yanıt vereceklerini söyledi.

BM'de basın toplantısı düzenleyen Manuçehr Mutteki, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Mutteki, İran'ın nükleer programıyla ilgili bir soru üzerine, nükleer programla ilgili görüşmelerde ''yeni bir hava'' bulunduğunu belirterek, daha önceden İran tarafından sunulan öneri paketi ve kendilerine yeni sunulan öneri mektubunun bu ''yapıcı açıklamalar ve yaklaşımların'' örneği olduğunu ve müzakerelerde yeni bir havanın doğduğunu gösterdiğini bildirdi.

Mutteki, Farsça yaptığı konuşmasında, ''Bana 6 ülkenin (ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin) dışişleri bakanları tarafından verilen mektuba çok yakında yanıt vereceğim'' dedi.

Mutteki, medyada yer alan ve İsrail'in İran'a saldırıcağı yönündeki spekülasyonların da ''psikolojik savaş'' olduğunu savunarak, ne ABD ne de İsrail'in İran'a karşı bir savaş başlatma durumunda olmadığını kaydetti.

Kaynak: AA