Muttaki: ''İran Dışlanmış Değildir''

Muttaki: ''İran Dışlanmış Değildir''

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, ülkesinin dünyada dışlanmadığını savundu.

Muttaki: ''İran Dışlanmış Değildir''

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, ülkesinin dünyada dışlanmadığını savundu.

Muttaki, bugün başkent Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü.

Muttaki, görüşmeden sonra Steinmeier ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, nükleer enerjinin sivil kullanımıyla ilgili olarak müzakere yapılmasını her zaman desteklediklerini ve bu konuda uluslararası camianın da ilgisinden memnun olduklarını belirterek, ''İran dışlanmış değildir'' dedi.

Steinmeier ile ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra uluslararası gelişmeleri ve nükleer enerjinin sivil amaçlı kullanımı konusunu da görüştüklerini ifade eden Muttaki, AB ülkeleriyle ABD, Rusya ve Çin tarafından hazırlanarak kendilerine sunulan teklifte olumlu yanlar gördüklerini kaydetti.

Bazı konularda da kendilerinin soruları olacağını belirten Muttaki, teklifle ilgili olarak cevaplarını bildirmeden önce AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve bazı müttefik ülkelerle de görüşeceklerini söyledi.

Herkesi tatmin edecek en uygun bir çözümün bulunması gerektiğini ifade eden Muttaki, cevaplarını, birçok Müslüman ülkenin bir araya gelerek aldığı kararlar temelinde hazırlayacaklarını belirtti.

Muttaki ayrıca, Steinmeier'e ''yapıcı görüşmeden'' ötürü teşekkür etti ve Alman Milli Takımına Dünya Kupasında başarılar diledi.

Steinmeier ise İran'la yaşanan krizle ilgili olarak başka ülkelerin aldığı kararların önemli olduğunu belirterek, ''Ancak sonuçta kararı siz vereceksiniz'' dedi.

Uluslararası camianın endişelerini gidermek amacıyla diplomatik çabalarını sürdürdüklerini ifade eden Steinmeier, ''Önemli bir aşamaya geldik. Ya bu kriz böyle büyüyüp gidecek. Ya da İran'la uluslararası camia arasında işbirliği ve karşılıklı güvene dayalı bir çözüm yolu bulunacak'' diye konuştu.

Tahran yönetimine sundukları teklifin, yeniden görüşme masasına dönmek için önemli bir zemin oluşturduğunu kaydeden Steinmeier, teklifin, İran'la sadece nükleer alanda değil, ekonomik ve kültürel alanlarda da işbirliği yapılmasını öngördüğünü söyledi.

Steinmeier, Tahran yönetiminin tekliflerine sıcak bakmasını ve Solana ile görüşecek olmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, müzakere masasına dönülmesi için gerekli şartların yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Bu arada, görüşmenin yapıldığı villanın önünde toplanan bir grup gösterici, İran'ın nükleer politikasını protesto etti ve Tahran yönetimini terörist olarak nitelendirdi.