'Mutlu Bir Aile İçin Aşk ve Şefkat Şart'

'Mutlu Bir Aile İçin Aşk ve Şefkat Şart'

12.11.2013 12:21 | Son Güncelleme: 12.11.2013 12:21
'Mutlu Bir Aile İçin Aşk ve Şefkat Şart'

Huzurlu ve mutlu bir aile hayatı için aşkın yeterli olmadığını söyleyen uzmanlar, şefkatin olmadığı ailelerde huzurun da olmadığını belirtti.Kültürel aile dergisi Moral Dünyası Dergisi, kasım ayında 'Mutlu bir aile için aşk mı şefkat...

Huzurlu ve mutlu bir aile hayatı için aşkın yeterli olmadığını söyleyen uzmanlar, şefkatin olmadığı ailelerde huzurun da olmadığını belirtti.

Kültürel aile dergisi Moral Dünyası Dergisi, kasım ayında 'Mutlu bir aile için aşk mı şefkat mi?' konusunu ele aldı. Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen yazar Nuriye Çeleğen, toplumunun en büyük sorununun aşk ve şefkat duygularını birbiriyle çatıştırması olduğunu kaydetti. Bir duygunun mecaz yönüyle öne çıkarıldığını diğer duygunun ise küçümsendiğine dikkat çeken Çeleğen, "Şefkatin sırları olan vericilik, fedakârlık kendini ezdirme olarak gösterilmekte. İster istemez reklamı yapılan ve benliğe çok uygun olan vericilikten çok alıcılığı ile imtihan edilen aşk, ön plana geçmekte ve revaç görmekte. Günümüz evliliklerinde aşk zorlaması var. Bu da fıtrîliği gideriyor. Belki de bu yüzden boşanma sayılarında bir hayli artış kaydediliyor. Herkes eşine âşık olamaz; ama şefkatli olur. Şefkat hata ve problem karşısında merhameti de yanına alır ve artış gösterir." dedi.

Yazar Metin Karabaşoğlu, yalnızca aşk üzerine kurulan bir evliliğin pamuk ipliğine bağlı bir evlilik olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Aşk evliliği ömrü ve sıhhati, karşılığa endekslenmiş bir evliliktir. Karşılık görme yüzdesi yükselince sağlamlaşan, karşılık görme yüzdesi düştükçe zayıflayan ve hatta çöken bir evliliktir. Aşk, bir evliliği ömür boyu taşımak, bir aile hayatının aslî ve yegâne direği olmak için asla yeterli değildir. Aile hayatı içinde aşkın çözemediği gerilim noktalarında şefkatle gelen bir feragat ve fedakârlık kesinlikle iş görmekte, aşkın kurtaramadığı birçok evlilik, şefkat ile kurtulmaktadır. Ki, birçok problemli evlilikte çocuğun bir ‘kurtarıcı’ olması bu sırdandır. Aşkın çözmediği birçok düğüm şefkatle çözülmekte, nice karı-koca, aralarındaki sorunları çocuklarına olan şefkatlerinden dolayı feragatle bir çözüm arama yoluna gitmektedir."

Dergide görüşlerine yer verilen yazar ve sanatçılar da aşk ve şefkat hakkında şunları aktardı:

Aykut Kuşkaya (Sanatçı): "Kavuşamazsın, aşk olur" demiş Âşık Veysel. Aşkın barındırdığı tutku ve şehvet, yerini şefkat dolu gerçek sevgiye bırakmalı. Şefkatteki zarafete inat, kabadır çünkü aşk. Âşık olunur ve karşılık beklenir, merhametse saf sevgi. Karşılıksız da olsa gösterilir. Aşk gider ve şefkat kalırsa ne âla.

Mine Sultan Ünver (Yazar): Gerçek aşkı şefkatten ayrı düşünemeyiz. Şefkat, pek çok muhabbet türünü kapsayan, aşk kadar şiddetli olmayan su gibi duru bir his. Aşk özünde hayvani fakat şefkat her zerresiyle nurani. Bu sebeple aşk uzun ömürlü olabilmek için şefkate muhtaç. Münasebet şefkatten mahrum ise, saman alevi gibi birdenbire ve coşkun olan aşk söndüğünde, birliktelik aşığa da, maşuğa da zulüm.

Bedirhan Gökçe (Sanatçı): Her şefkat duyduğumuza aşkla bağlanmayız ama her âşık olduğumuza büyük bir şefkatle bağlanırız. Aşk, kendi içerisinde şefkati besler. Öyle olmasa sevgilinin saçının teline, gözünün yaşına, yüzünün hüznüne şiirler yazılmaz, türkü yakılmazdı. Şefkati olmayan aşk, aşk değildir ve bizim dünyamızda da ona da bir bulunmaz. Şefkatle sevin birbirinizi. Şefkat ve merhamet insana en çok yakışandır.

Cemil Tokpınar (Yazar): Aşk, sevginin zirveleşip maşukta odaklanmasıdır. Âşık, sevmeye başlamak için hoşlanıp takdir edeceği, beğeneceği, menfaatleneceği özellikleri şart koşar. Aşkın devam etmesi ise karşılık görmeye bağlıdır. Şefkat ise, kayıtsız, şartsız ve karşılıksız merhamet etmek, acımak, korumak ve yardım etmektir. Evlilikte hangisi olmalıdır? Her ne kadar şefkat birkaç adım önde olsa da, aşk ve muhabbet de olmalıdır. Bazen aşkla yola çıkılır şefkate mecbur kalınır, bazen şefkatle başlanır aşkla devam edilir. Şefkat zamanla aşkı doğurabilir, ama aşk her zaman şefkatle sonuçlanmaz. İman ve ahlâkla beslenen aşk ve şefkat, yerinde ve zamanında, dengeli ve karşılıklı bir şekilde erkekte ve kadında bulunursa, o yuvada mutluluk doruğa çıkar, dünyayı ve ahireti kuşatır.

'Mutlu Bir Aile İçin Aşk ve Şefkat Şart'

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title