Mutiap'tan Pazaryeri Artıklarından Silaj Yem Üretim Tesisleri Projesi

Mutiap'tan Pazaryeri Artıklarından Silaj Yem Üretim Tesisleri Projesi

Mucit Türk İş Adamları Platformu Yönetim Kurulu Üyeleri, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş'u Makamında Ziyaret Ederek, Projeleri Hakkında Bilgi Verdi.

Mutiap'tan Pazaryeri Artıklarından Silaj Yem Üretim Tesisleri Projesi

Türk İş Adamları Platformu (TİAP) bünyesinde faaliyet gösteren Mucit Türk İş Adamları Platformu (MUTİAP) Yönetim Kurulu Üyeleri, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş'u makamında ziyaret ederek, projeleri hakkında bilgi verdi.

Ziyarette, TİAP Grup Tarım Hayvancılık Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından hazırlanan proje ile ilgili olarak TİAP ve MUTİAP Genel Koordinatörü Hakan Başlık, TİAP Tarım ve Hayvancılık Projeleri Koordinatörü Veteriner Hekim Serhat Gürsel, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Şimşek ve Hacer Yağdereli Boden hazır bulundu.

Pazar atıklarından hayvansal yem ile hayvan yetiştiriciliğinde ciddi maliyetlere neden olan yemde tasarruf sağlanmasının hedeflendiğini bildiren Hakan Başlık, pazar atıklarının özel bir işlem sonrası yem olarak kullanım imkanı veren projede, insan yiyeceği olarak kullanılmayan bazı pazar atığı sebze ve meyvelerin özel bir işlem sonrası hayvan yemi olarak kullanım alanlarının araştırılmasını yaptıklarını belirtti.

Hakan Başlık, hayvan yetiştiriciliğinde en büyük giderin girdi maliyetleri olduğunu, yem maliyetlerinin de hayvancılığın yüzde 62'sini oluşturduğunu ifade etti.

Başlık, şöyle konuştu:

"Hayvan yetiştirilmesinde toplam giderler içerisinde yemler yüzde 66- 71'lik bir oran teşkil etmektedir. Fakat ülkemizde kaliteli, ucuz ve bol miktarda kaba yem üretimi tam olarak gerçekleştirilememektedir. Karşılanamayan kaba yem açığı saman ve benzeri yem değeri düşük kaba yemlerle kapatılmakta ve buna bağlı olarak süt ve et miktarı da düşük olmaktadır. Kaba yemlerin yetersizliği kırmızı et fiyatlarının sürekli yükselmesine bununda da tüketicinin alım gücününün azalmasına yol açmaktadır. Bu durum hayvanların ihtiyacı olan kaba yem açığının kapatılmasında pazar atıkları, özel bir işlem sonrası değerlendirilmesini akla getirmektedir."

Proje Yürütücüsü Ziraat Mühendisi Hacer Yağdereli Boden de araştırma kapsamında Aydın merkez başta olmak üzere tüm ilçe ve beldelerde kurulan pazaryerlerindeki tüm atıkların, toplandıktan sonra kurulacak olan işletmelerinde özel bir işlem sonrası ürün haline geleceğini anlattı.

Aydın ili kapsamında çok ciddi miktarlarda atık olduğunu ve bunun bugüne kadar maalesef çöpe atıldığını savunan Boden, projelerinin hayata geçmesiyle, ekonomiye ciddi kazançlar sağlayacaklarını umut ettiklerini vurguladı.

Germencik İlçesinde faaliyet gösteren Büyükbaş Yem tesisi Gür- Ege Ltd. Şti. İşletmecisi TİAP Tarım ve Hayvancılık Projeleri Koordinatörü Veteriner Hekim Serhat Gürsel de "Sayın Valimize aktardığımız bu çok özel projemizi bir an önce gerçekleştirmeyi arzuluyoruz. Özellikle hayvancılık konusunda oldukça ilerleme kaydettiğimiz şu günlerde böylesine farklı bir proje ile hem kaba yem açığı sorunu ortadan kalkacak hem de süt üretimi ve kalitesine ciddi boyutlarda katkı sağlamış olacağız" diye konuştu.

TİAP ve MUTİAP Projeleri hakkında bilgi alan Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş da şunları kaydetti:

"Türkiye 1. Milli Buluşlar, Altın Mucitler Gecesi'nden bu yana tüm çalışmalarınızı basından yakından ilgi ile takip ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Çok kısa bir zaman diliminde bir çok başarılı projeye imza atmış olmanız bize mutluluk ve gurur verdi. Türkiye'nin ilk ve tek Ultraviyole kırıcısı olan bitkisel ekstraktınızı Süleyman Demirel Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirmeniz ve beraberinde bir çok buluşunuza yeni bir halka olarak Pazar yeri atıklarının bu şekilde değerlendirilmesi çok önemli çalışmalar olduğunu düşünüyorum."

- AYDIN