Mütercimler'e İntihal Cezası

Mütercimler'e İntihal Cezası

Gazeteci -Yazar Ümit Aslanbay'ın Bir Makalesini İzinsiz ve Kaynak Belirtmeden "Komplo Teorileri" Adlı Kitabına Aynen Koyan Erol Mütercimler, İntihalden 5 Bin 250 Tl Tazminat Ödemeye Mahkum Oldu, Ceza Onandı.

Mütercimler'e İntihal Cezası
07.02.2009 02:18 | Son Güncelleme: 07.02.2009 02:18

Gazeteci-yazar Ümit Aslanbay’ın bir makalesini izinsiz ve kaynak belirtmeden "Komplo Teorileri" adlı kitabına aynen koyan Erol Mütercimler, intihalden 5 bin 250 TL tazminat ödemeye mahkum oldu, ceza onandı.

Aslanbay, "M5 Savunma Stratejisi" adlı derginin Ekim-Kasım 2002 tarihli sayısında yayınlanmak üzere Mütercimler’e gönderdiği "Medya ve Çok Yakın Tarih İçin Bir Komplo Denemesi" adlı makalesinin Mütercimlerin 3 yıl sonra yayımladığı "Komplo Teorileri" isimli kitabında aynen yar aldığını farketti. Aslanbay konuyu ilk kez bir internet sitesinde dile getirdi, davalı Mütercimler olayı doğruladı. Aslanbay’ın avukatı Erdal Doğan, Mütercimler ve Alfa Yayınevi hakkında İstanbul 4 Numaralı Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde 10 bini maddi, 10 bini manevi toplam 20 bin YTL’lik tazminat davasa açtı. Mahkeme 250 lirası maddi, 5 bini manevi toplam 5 bin 250 YTL tazminata hükmetti. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi kararı onadı.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title