"Mutabakat Sağlandı"

"Mutabakat Sağlandı"

Davutoğlu: "NATO İle İnsanı Yardım Konusunda Mutabakat Sağlandı"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halit bin Ahmet Muhammet El-Halife Ankara?da ortak bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Diyarbakır'a indirilen İran kargo uçağıyla ilgili bir soruya Davutoğlu, "Bu incelemelerin uzun sürmesi, biraz daha vakit alması, bu yükün mahiyetiyle ilgiliydi. Bununla ilgili gerekli açıklama yapılacak. Ama herhangi bir tutuklama söz konusu değilö diye yanıt verdi. Davutoğlu, uçağa yapılan uygulamanın, Türkiye'nin hava sahasını kullanan uçaklarla ilgili gerektiğinde yapılan rutin bir işlem olduğunu söyledi.

Bahreyn'de son dönemde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Davutoğlu, Bahreyn'de istikrarın, toprak bütünlüğü, egemenlik ve güçlü ekonomi korunarak sürdürülmesini temenni ettiklerini söyledi. Ülkede süregelen bir reform süreci olduğunu hatırlatan Davutoğlu, bu reform çalışmalarının, en kapsamlı şekilde sürdürülmesi ve toplumsal mutabakat sağlanarak tamamlanması gerektiğini belirtti. Sivil halkın korunması ve sivil halk ile güvenlik güçlerinin karşı karşıya gelmemesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Davutoğlu, Bahreyn'de yaşananların bölgede mezhep çatışmasına dönüşmemesinin önemine dikkat çekti. Davutoğlu,Bahreyn'deki olaylara Körfez İşbirliği Konseyi çerçevesinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini hatırlatan Davutoğlu, bunun geçici bir tedbir olması gerektiğini ve en kısa zamanda buna da gerek kalmamasını umduklarını belirtti.


DAVUTOĞLU: NATO İLE İNSANI YARDIM KONUSUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI

Davutoğlu, Libya'da yaşanan askeri operasyonlarla ilgili bir soru üzerine, Libya'da ateşkesten yana olduklarını belirterek, silah ambargosu ve insanı yardım konusunda NATO ile mutabakat sağlandığını söyledi. Davutoğlu şöyle konuştu: "Silah ambargosu ve insanı yardım konusunda belli mutabakat sağlandı. Üst uçuş yasağıyla ilgili de görüşmeler sürüyor. Türkiye de bu çerçevede yapacağı katkı konusunda bu katkımızın mahiyeti konusunda açıklamalarda bulunduk. İstişarelerimiz sürecek ve bir kaç gün içinde de TBMM'yi bilgilendireceğiz ve muhalefet partilerimizle de görüşmeler gerçekleştireceğiz."

Kaynak: DHA