Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başladı
Haberler » Güncel » Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başladı - Haber

Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başladı

Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali’nin 54.’sü düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali Çeşitli Etkinliklerle Başladı

Mut Kayısı Kültür ve Sanat Festivali'nin 54.'sü düzenlenen açılış töreni ile başladı.


Tarihi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı'nda düzenlenen açılış törenine, MHP Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Oktay Öztürk, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Mut İlçe Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, İlçe Emniyet Müdürü Murat Güney, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.


Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, "İlçede yıl 12 ay dişini tırnağına takan adeta toprağı tırnağıyla kazıyan çiftçilerimizin mutlu olduğu gerçekten sevindiği ve bu sevincin sonunda da böyle bir festivali hak ettiklerini düşünüyorum. 90–100 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Geçen yıla göre üretim yarı vaziyette. Buna rağmen ihracatta 40 bin ton civarında bir satış yani rekolte bekliyoruz. Sezona 15–20 gün önce girdik. Şu ana kadar çok şükür beklentimizin normalinde giden bir satış meydana geldi. Karacaoğlan'ın yaşayıp hayatını sonlandırdığı ve Karacaoğlan'ın mekanı olan ve Karacaoğlan'ın başkentiyiz. Ayrıca 'de biliyorsunuz 2 çeşit kayısı vardır. Biri kurutmalık biri sofralık. Biz sofralık kayısının Türkiye'deki tüketiminin yüzde 70'ini bu ilçede gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz bu ilçede Cenabı Allah'ın verdiği ve Türkiye genelinde ender bulunan bir iklim var. Bundan dolayı Mut ilçesindeki kayısının bir kere renk farkı, damak zevki ve aroması Türkiye genelinde bulunan kayısılara göre çok önde oluyor. Onun için bu farkındalığımızdan dolayı sofralık kayısının da başkentiyiz. Bu ilçede bir diğer ana ürün olan zeytin ve zeytinyağı var. Dünyada ve Türkiye'de ilaçsız zeytinin üretildiği, asidi sıfır noktasına yaklaşan Türkiye'de tek zeytin ve zeytinyağının olduğu ilçeyiz. Bu farkındalığımızdan dolayı biz Türkiye de zeytinin hem başkentiyiz hem de anavatanıyız" dedi.


Konuşmanın ardından, konuklara günün anısına verilen plaketlerin ardından düzenlenen Mut Belediyesi Halkoyunları Topluluğu gösterisi, Anamur ve Toroslar Belediyesi Halkoyunları gösterisi ve kayısı yeme yarışmasının ardından protokol bereket için dilek havuzuna kayısı döktü. 3 gün sürecek etkinliklerde, akşam bölümünde ise Musa Eroğlu Sevgi Parkı'nda, Kıraç ve Sevcan Orhan konser verecek.


Festivalin ikinci günü gündüz bölümünde karakucak güreş müsabakası, Mut Çıtlık dergisi kaval çalma gösterisi ve halk koşusu yapılacak. Akşam bölümünde Savaş Korkmaz, Özgür Şahinsoy, İlyas Yalçıntaş ve Burcu Güneş konser verecek.


Festivalin üçüncü gününde trap atış yarışması, güreş müsabakaları final karşılaşması, sportif etkinlikler ve madalya töreni düzenlenecek. - MERSİN

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler